Športové kluby a e-šport v Európe. Spoznajte prepojenie športových organizácií na e-šport!

E-šport je fenoménom súčasnej doby a momentálne púta pozornosť širokej masy ľudí. To sa snažia využiť rôzne spoločnosti na svoju propagáciu a z prirodzených príčin sa snaží si svoj "kúsok z koláča" odkrojiť aj tradičný šport s jeho profesionálnymi klubmi. Ktoré to sú?

V ŠPORTOVÝCH HRÁCH PRAKTICKY KAŽDÝ

Športové organizácie sa hlavne počas Covid pandémie snažili využiť online priestor a vzniklo z toho niekoľko zaujímavých projektov. V hre FIFA, v pretekárskych a basketbalových hrách NBA pôsobila prakticky každá športová organizácia ako sponzor pre nimi zvolených hráčov. Počas udalosti Race at Home Challenge, ktorú organizovala pretekárska organizácia Formula E, všetkých zaujal pokus o podvod pretekára Daniela Abta, ktorý si najal profesionálneho e-športového hráča, aby jazdil namiesto neho.

V USA má každý klub svojich zvolených hráčov pre NBA. Zaujímavý je aj formát 2K League, kde hrali tímy po piatich hráčov, z ktorých každý hráč ovládal len svoju postavu. V tejto súťaži došlo k spoluprácam aj na úrovni e-športu. V jednom z ročníkov súťaže sa zúčastnil aj kórejský gigant Gen. G., kde momentálne spolupracuje tím Atlanty Hawks s organizáciou Talon z Hong-Kongu.

*Zdroj: frontofficesports.com

V NEMECKU VLÁDNE SCHALKE 04

Nemecká organizácia Schalke 04 je známa predovšetkým z pôsobenia v League of Legends. Úspešný futbalový klub, ktorý postihli finančné problémy udržiava povedomie práve na e-športovom poli. Najslávnejšie časy sú momentálne za organizáciou aj v League of Legends, avšak medzi elitou nemeckej ligy stále pôsobia. V najvyššej nemeckej súťaži pôsobí aj Penta1860. Tá je e-športovou organizáciou menej slávneho mníchovského klubu 1860 Mníchov. V druhej lige môžeme taktiež nájsť futbalové kluby, pôsobia v nich Hertha Berlín a Eintracht Frankfurt.

*Zdroj: earlygame.com

PSG S PRESAHOM AŽ DO ÁZIE, DOMÁCEJ SCÉNE VLÁDNE OLYMPIQUE LYON

Milionársky klub Paris Saint-Germainne z Paríža je vo svete e-športu asi najúspešnejšou organizáciou. Ich sponzorské kontrakty a majetkové previazanie vyniesli spolupráce s jednou z najsilnejších organizácií v hre DOTA2 - čínskou LGD. V League of Legends sa PSG podarilo naviazať spoluprácu s organizáciou Talon, ktorá dominuje regiónu v Hong-Kongu a Pacifickej Ázii.

Jedným z priekupníkov e-športu medzi športovými klubmi bola aj organizácia LDLC v Counter-Strike, momentálne spolupracujúca s futbalovým tímom Olympique Lyon. Samotná LDLC je vo vlastníctve bývalého víťaza NBA Tonyho Parkera a ide vlastne o basketbalovú organizáciu pôsobiacu v Eurolige. V druhej najvyššej súťaži League of Legends pôsobí aj akadémia Tonyho Parkera a taktiež aj futbalový klub Nantes FC.

*Zdroj: earlygame.com

V ŠPANIELSKU NAJZNÁMEJŠÍ FC BARCELONA, ALE NIE JE JEDINÝ

Symbolom španielskeho (katalánskeho) športu je pre každého dvojica Real Madrid a FC Barcelona. Práve druhý menovaný klub tento rok vstúpil do sveta League of Legends a hneď do najvyššej súťaže. Tým sa podarilo Kataláncom vstúpiť do "partie" s futbalovým klubom Real Betis a prevažne basketbalovou organizáciou UCAM Murcia. Práve UCAM minulý rok dokázal zvíťaziť v španielskej lige a Cream Real Betis je dlhodobým účastníkom najvyššej súťaže. Zaujímavou organizáciou je aj Movistar Riders, ktorá je previazaná so španielskym gigantom Movistar, známym fanúšikom cyklistiky.

*Zdroj: FC Barcelona

V BENELUXE HNEĎ NIEKOĽKO ORGANIZÁCIÍ

V krajinách Beneluxu pôsobí prevažne v Belgicku hneď niekoľko organizácií. V League of Legends môžeme vidieť KV Mechcelen, Racing Genk či Club Bruggy. Práve posledná menovaná organizácia pôsobí aj v Counter-Strike. Najznámejší športový klub regiónu Ajax Amsterdam sa momentálne len ticho prizerá aktivite menších klubov z priestoru sponzoringu hráčov FIFA.

V STREDNEJ EURÓPE SA SPOJENIU ŠPORTU A E-ŠPORTU DARÍ

Tuzemským fanúšikom je najznámejšou organizáciou Dynamo Eclot, ktorá je aktívna prakticky v každej populárnej e-športovej hre. Za jej vznikom stálo spojenie organizácie Eclot s hokejovým mužstvom Dynamo Pardubice. Svojho času pôsobil v League of Legends aj slovenský AS Trenčín, avšak momentálne je e-šport v CZ/SK regióne pod nadvládou čisto e-športových organizácií.

V Poľsku momentálne drží najvyššiu priečku účastník IEM Katowice Wisla Kraków, ktorý je zároveň aj futbalovým a basketbalovým klubom s bohatou históriou. V Maďarsku sa však športovým klubom akosi nepodarilo prísť e-športu dostatočne na chuť, a preto ich spojenie s hrami ako Counter-Strike, DOTA2 a League of Legends nie je aktívne.

ŠKANDINÁVIA - ZEM E-ŠPORTU ZASĽÚBENÁ

V Škandinávii môžeme vidieť aktivity športových klubov a športovcov asi v najväčšom meradle. Najznámejším príkladom je organizácia North v hre Counter-Strike, ktorá je vlastnená futbalovým klubom FC Kodaň. Partiu dánskych tímov v e-športe dotvára Lyngby Vikings a AGF. Práve táto trojica klubov je priamo napojená na športové kluby dánskej najvyššej futbalovej ligy. V Nórsku je známy svojou aktivitou tím Nordavind, ktorý vznikol z popudu futbalového klubu Valerenga. Vo Švédsku je zaujímavé spojenie organizácie Godsent a tenistu Bjorna Borga.

NA VÝCHODE FRANCÚZSKA ZNAČKA

V najväčšej veľmoci e-športu , v Rusku, je situácia kuriózna. Organizácia Gambit je fanúšikom známa hlavne z pôsobenia v Counter-Strike, avšak vzhľadom na vlastnícke pomery v nej sa v DOTA 2 nachádza tento tím pod názvom AS Monaco Gambit. Športový kapitál tečie aj do organizácie ForZe, ktorá je dotovaná aj futbalovým klubom Spartak Moskva. Napriek priam megalomanskému pôsobeniu ruských športových klubov je ich vplyv v rámci e-športu zanedbateľný.

NA BALKÁNE SA ČRTÁ DERBY "VEČITI" V LEAGUE OF LEGENDS

Najznámejší športový duel na Balkáne je derby dvoch belehradských klubov - Crvena Zvezda a Partizan. Po úspešnom vstupe do League of Legends zo strany Crvenej Zvezdy sa k podobnému kroku odhodlal aj miestny rival Partizan. Viac informácií sa môžete dozvedieť v tomto článku. Kolorit balkánskych športových klubov v e-športe dotvára už len cyperský klub Anorthosis Famagusta, ktorý súťaží v gréckej lige a dosahuje tam nadpriemerné výsledky.