Naším cieľom je prevádzkovať naše hry tak, aby boli atraktívne a zároveň sa snažíme o udržanie bezpečného hráčskeho prostredia a minimalizáciu negatívnych vplyvov na hráčov. Zaviazali sme sa informovať hráčov o možných rizikách spojených s hazardnými hrami a poskytovať hráčom rady ako hrať bezpečne, t. j. mať hranie pod kontrolou. Od svojich zmluvných partnerov Spoločnosť očakáva, že pri výkone svojej činnosti budú dodržiavať princípy zodpovedného hrania. V rámci školenia sú predajcovia informovaní aj o problematike patologického hráčstva a o zodpovednom hraní.
Medzi rizikové produkty z pohľadu patologického hrania patria tzv. „rýchloobrátkové hry“, teda hry, v ktorých hráč okamžite pozná výsledok svojej stávky a snaží sa peniaze rýchlo vrátiť späť do hry. Ďalšou rizikovou skupinou hier sú tie, ktorých výsledok závisí okrem náhody aj od určitých znalostí hráča (napr. tipovanie športových kurzových stávok), pri ktorých hráč má pocit, že svojimi vlastnými schopnosťami a vedomosťami dokáže ovplyvniť tipovanie vo svoj prospech.
Uzatváranie stávok v lotériových hrách prostredníctvom online terminálov v zberniach zriedkakedy vedie k patologickému hraniu. Pri číselných lotériách (LOTO, EUROMILIÓNY, KENO 10 alebo LOTO 5 z 35, okrem KLUB KENO) je potrebné čakať na výsledok hry dlhšie. Vzrušenie z očakávaného výsledku nie je také intenzívne, tak aj preto sú tieto hry pre hráčov oveľa bezpečnejšie a pravdepodobnosť vzniku závislosti je teda oveľa nižšia. Pri okamžitých lotériách (stieracích žreboch) hráč síce dokáže okamžite zistiť výsledok svojho hrania (či je žreb výherný alebo nevýherný), ale ceny žrebov ako i výšky možných výhier sa pohybujú v relatívne nízkych cenových úrovniach. Čiže pravdepodobnosť vzniku patologickej závislosti je relatívne nízka. Aj keď je možnosť vzniku závislosti na hraní v zberniach našich číselných a okamžitých lotérií percentuálne nízka, môžete sa aj Vy vo svojej praxi s problémom patologického hrania stretnúť. Preto si vám dovoľujeme v tejto časti poskytnúť niekoľko praktických rád, podľa ktorých zistíte, aké sú príznaky patologického hrania a ako pomôcť patologickému hráčovi. Tiež vám poradíme, ako postupovať pri styku s hráčom.
Dôvodov na hranie je veľa. Jednou z najsilnejších motivácii je túžba vyhrať. Väčšina výhercov sa zo svojej výhry teší a nemá potrebu minúť všetky peniaze na ďalšiu hru. Problémy s hraním nastávajú vtedy, ak hráč pociťuje nutkavú potrebu hrať znovu a znovu. Jeho myseľ sa sústredí len na moment, kedy znovu uzatvorí stávku a všetky svoje peniaze investuje späť do hry. Stáva sa problémovým, a teda patologickým hráčom.
Takýto hráč nevie prestať hrať, a to aj napriek vážnym sociálnym dôsledkom, narušeným rodinným vzťahom a problémom v osobnom živote. Patologický hráč miluje časté a stupňujúce sa riziko, pričom hranie pohlcuje väčšinu jeho voľného času. Záujmy a iné aktivity sa tak dostávajú do úzadia. Ak už raz vyhral, nie je schopný prestať hrať a často riskuje neúmerne vysoké čiastky.
Popis rizikového hráča:
Pri splnení piatich z desiatich nižšie uvedených kritérií je možné hovoriť o patologickom hraní ako o určitej forme duševnej poruchy. Splnenie už jedného z týchto kritérií však môže byť vážnym varovaním.
Patologickému hráčovi neodporúčame pomoc vnucovať, môžete mu však poskytnúť všetky potrebné informácie a poradiť mu. Správne informácie pomôžu hráčovi zistiť, či má skutočne problémy s hraním, pomôžu mu uvedomiť si, že je na hraní závislý. Vašou úlohou by malo byť poskytnúť mu kontakt na odbornú pomoc, ak vás hráč osloví. Informovaný hráč sa rozhoduje sám, na základe svojho vlastného uváženia. Informujte hráčov pravdivo. Nevnucujte im svoj názor a pomoc, ak o to nepožiadajú sami.
Rady pre predajcov: