Číselné lotérie

História lotérií

Lotéria je jednou z najobľúbenejších a najstarších foriem zábavy spomedzi hazardných hier, ktorá počas svojej existencie prešla mnohými zmenami.

Lotérie a stávkové hry majú svoju bohatú minulosť, nie sú len záležitosťou modernej doby. Prvé zmienky o hazardných hrách sa datujú už od 3. storočia pred naším letopočtom a postupne menili svoju podobu a formu, až kým si našli svoje pevné miesto medzi hráčmi v podobe, aká je známa dnes.

Čínsky múr vďaka lotérii

Jedna z prvých známych zmienok o lotérii pochádza z Číny, kde sa zachovali záznamy o starovekej hre KENO. Výťažok hry slúžil predovšetkým na financovanie vládnych projektov, dokonca časť peňazí pomohla zafinancovať výstavbu Veľkého čínskeho múru.

Prvé známky o európskej lotérii pochádzajú z čias Rímskej ríše a slúžili ako prostriedok na rozdelenie majetku alebo vojnovej koristi. Rímsky cisár Cézar, aby potešil svojich hostí, ich obdaroval tak, že hostia si ťahali lístky s názvami darov.

Lotéria alebo osud?

Prvou európskou lotériou, v modernom slova zmysle, bola talianska lotéria z Florencie La Lotto de Firenze v 16. storočí. Tikety sa po prvýkrát začali predávať za peniaze a výhry sa vyplácali v hotovosti.

Lotériové hry veľmi rýchlo našli svojich priaznivcov aj v okolitých štátoch a rozšírili sa do celej Európy. V mnohých krajinách sa stali výnosy hier oficiálnymi zdrojmi štátnych financií. Napríklad vo Francúzsku bola prvá štátna lotéria usporiadaná v roku 1660, krátko na to aj v Anglicku a podobne aj v iných európskych štátoch.

Slovo lotéria sa vraj po prvýkrát objavilo v taliančine. Základ slova „lot“ označuje lós – písomný doklad o vstupe do hry, teda je to vlastne poukážka na prípadnú stávku. Iné zdroje uvádzajú, že anglické slovo Lottery vychádza z holandského „loterij“, ktoré bolo odvodené od „lot“, čo znamená osud.

Lotéria na Slovensku

Moderné dejiny lotérie na Slovensku boli do veľkej miery poznačené režimom, v akom sa vyvíjali. Od roku 1953, v súlade so štátnou politikou, sa zrušili peňažné výhry a na trhu zostali len vecné lotérie. Takáto forma však nemohla nahradiť vzrušenie z hry a do veľkej miery sa rozšírili nelegálne stávkové kancelárie. Preto od roku 1957 vznikla Československá štátna lotéria a znovu sa začalo hrať o peniaze. Obrovskú diskusiu v roku 1958 rozpútala na tú dobu neuveriteľne vysoká výhra 50 000 korún. Veď vtedy sa za 20 000 korún dala kúpiť chata, za 10 000 obľúbený motocykel Jawa a za 5 000 televízor. V súčasnosti „smiešna“ suma za prvú výhru znamenala pre výhercu obrovské možnosti.