Slovensko získalo historický olympijský hokejový bronz

Slovenskí hokejisti získali historické bronzové olympijské medaily! Na zimných olympijských hrách v Pekingu zvládli súboj o 3. miesto a zdolali rivalov zo Švédska 4:0. Zverenci Craiga Ramsayho predviedli veľmi obetavý výkon a viac chceli získať bronzové medaily ako ich severskí súperi.

Slováci hrali aktívne, puk sa snažili dostávať rýchlo čo najďalej od vlastnej bránky. Smerom dopredu boli oveľa nebezpečnejší. Odmenou im sú cenné kovy, o ktorých pred začiatkom olympijského turnaja sníval len málokto.

Partii okolo kapitána Mareka Hrivíka sa podarilo niečo, čo nedokázali generácie hokejistov pred nimi. Najbližšie k cennému kovu bolo Slovensko vo Vancouveri 2010, kde prehralo v boji o bronz s Fínskom.

„Čo sme dosiahli, si ešte poriadne ani neuvedomujeme. Verím, že sú doma všetci na nás veľmi hrdí. Hrali sme počas celého turnaja jeden pre druhého. Teraz prežívame neuveriteľné pocity. Zápas o bronz bol veľmi náročný, dali sme do toho posledné sily. Siahli sme si na dno,“ povedal Marek Hrivík v rozhovore pre RTVS.

Prvá tretina: Šachová partia s hernou prevahou na slovenských hokejkách

Bol to úplne iný súboj ako prvý vzájomný zápas v Pekingu medzi oboma tímami. Oba tímy hrali inak v semifinále. S pukom sa dostávali rýchlejšie do útočného pásma, cez stredné rýchlo prekorčuľovali.

Hráči cítili po náročnom programe aj únavu, každý jeden zbytočný pohyb, dohranie súboja navyše či zrážka veľmi boleli.

Hokejisti s dvojkrížom na prsiach mali v prvej dvadsaťminútovke, ktorá bola aj veľká šachová partia, viac z hry. Švédi sa snažili napadať Slovákov už pri rozohrávke, zverenci Craiga Ramsayho sa s tým dokázali vyrovnať. Veľké príležitosti na skórovanie v úvode neboli, najbližšie k otvoreniu skóre mal Marek Hrivík, jeho vydarená strela zápästím skončila na ľavej žŕdke.

Druhá tretina: Priblíženie sa k bronzu

Staré hokejové pravidlo hovorí, že keď nevieš, čo s pukom, vystreľ. V 24. min vyvážal Juraj Slafkovský puk z obranného pásma, nakorčuľoval cez útočnú modrú nie príliš prudko poslal od ľavého mantinelu puk na švédsku bránku. Puk tečoval Folino a brankár Lars Johansson len neveriacky sledoval, ako mu preletel okolo lapačky a od brvna sa zastavil v sieti. Sedemnásťročný Slafkovský strelil v Pekingu už svoj šiesty gól a potvrdil pozíciu najlepšieho strelca turnaja.

Slováci boli aktívnejší, krátko po góle viedli na strely 18:8. Tím ďalej pôsobil kompaktne a odhodlane. Vyborne korčuľoval, vytváral si šance a viac chcel ako Švédi. Zozadu Slovákov istil pozorný brankár Patrik Rybár.

Na pätnásty pokus využilo Slovensko v Pekingu aj presilovú hru. Krátko pred skončení druhej početnej výhody zabojoval pri zadnom mantineli Pavol Regenda, našiel Samuela Takáča, ktorý strelou z prvej našiel medzierku medzi betónom švédskeho brankára a jeho pravou žŕdkou.

Odhodlanie Slovákov bolo veľké. Švédi sa síce v závere druhej tretiny vzchopili, ale slovenská obrana pracovala na 100 percent.

Tretia tretina: Bojovnosťou k historickému úspechu

Slovenská striedačka bola živá a bolo na nej viac nadšenia a chcenia po bronzovom kove ako u švédskych náprotivkov. Švédi neboli koncentrovaní a neboli naladení sa pobiť o výsledok. Slováci však vedeli, že ak by strelili ich súperi čo i len jeden gól, ich nastavenie by sa zmenilo. Aj preto pokračovali v aktívnej hre a snažili sa dostať puk čo najďalej od výborne chytajúceho Patrika Rybára, ktorý prišiel do Pekingu ako trojka a kandiduje na trofej pre najlepšieho brankára turnaja.

Slovensko nevyužilo presilovku a po nej mali chvíľu aktivitu na hokejkách Švédi. Slovenskí hráči, ktorí hrali siedmy zápas za jedenásť dní, sa rýchlo vrátili k svojej hre a ďalej bojovali. Každým dlhším pobytom v útočnej tretine sa približovali k vytúženému historickému úspechu.

Craig Ramsay s asistentmi umne rozložili hru na všetky štyri útoky, ktoré sa pravidelne točili a vďaka tomu držalo Slovensko krok so súperom. V polovici tretej tretiny unikol Peter Cehlárik, ale trafil len rameno švédskeho brankára. Švédi začali viac korčuľovať a byť aktívnejší a slovenská obrana sa musela poriadne obracať.

Bojovnosť zdobila celý slovenský tím a vďaka nej sa dočkali vytúženej medaily. V powerplay Švédska pridali dva slovenské góly Juraj Slafkovský a Pavol Regenda. Pre oboch to bola veľká odmena za ich výkony v Pekingu. Potom sa už na ľade rozpútali veľké slovenské oslavy.

(zdroj: SOŠV - www.olympic.sk , foto: TASR / Jaroslav Novák)