Misia PEKING 2022 bola úspešne ukončená. A TIPOS bol pri tom!

V nedeľu 20. februára 2022 sa v čínskom Pekingu slávnostne ukončili XXIV. zimné olympijské hry. Slovenskí športovci vybojovali počas náročnej olympiády poznačenej protipandemickými opatreniami dve medaily - zlatú a bronzovú.

Úspech slovenských športovcov – olympionikov tkvie v ich schopnostiach, v príprave, v disciplíne, ale tiež v podpore od partnerov slovenského olympizmu, medzi ktorých patrí aj TIPOS. Národná lotériová spoločnosť TIPOS bola aj pre zimné olympijské hry v Pekingu exkluzívnym partnerom Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV). Partnerstvo TIPOSu a SOŠV, ktoré už trvá viac ako dekádu, pomáha slovenskej športovej špičke kvalitne reprezentovať našu krajinu na najvýznamnejších svetových podujatiach.

Jednu zlatú medailu pre Slovensko získala Petra Vlhová, ktorá patrí medzi svetové top slalomárky. Petra do svojej zbierky svetových lyžiarskych trofejí získala prvú olympijskú medailu.

V predposledný deň olympiády porazili slovenský hokejisti v súboji o bronzové umiestnenie švédske mužstvo. Slovenskí hokejisti získali cennú medailu zo zimnej olympiády po prvýkrát v histórií. Skvelé umiestnenie dosiahli po účasti v semifinále, v ktorom ich ale porazili Fíni a Slováci sa tak stretli v boji o tretie miesto so Švédmi. Výsledok 4:0 pre Slovensko bol jasným dôkazom kvality nášho mužstva, v ktorom sa počas olympiády zviditeľnili mladí talentovaní hokejisti.

Radosť slovenským športovým fanúšikom urobila aj biatlonistka Paulína Fialková, keď obsadila na zimných olympijských hrách v Pekingu 10. miesto v stíhacích pretekoch žien na 10 km. Desiatym miestom dosiahla svoj druhý najlepší individuálny olympijský výsledok. Jej maximom zostáva piata priečka z vytrvalostných pretekov na ZOH 2018 v Pjongčangu.

V čase zimnej olympiády sa podarilo SOŠV v spolupráci s TIPOSom preniesť trochu atmosféry z ďalekého Pekingu aj na Slovensko - a to vďaka Olympijskému festivalu - Misia Peking 2022. Festival sa uskutočnil v Areáli zimných športov na Štrbskom Plese a počas štyroch dní ponúkol fanúšikom a milovníkom zimných športov kopec zábavy, hier, súťaží i kultúrnych vystúpení. TIPOS pri tejto príležitosti predstavil verejnosti aj prvý slovenský komiks inšpirovaný myšlienkami olympizmu - Extraliga.

Zimné olympijské hry v Pekingu sú za nami. Nasledujúce, XXV. zimné olympijské hry sa uskutočnia v roku 2026 v Taliansku - v Miláne a v zimnom športovom stredisku Cortina d’Ampezzo. Veríme, že TIPOS bude opäť pri tom!