Historická noc pre slovenský hokej v Montreale

Historická noc pre slovenský hokej. Juraj Slafkovský sa stal jednotkou vstupného draftu NHL, Šimon Nemec dvojkou a v prvom kole sa dozvedel meno svojho klubu aj Filip Mešár. Jednotkou a dvojkou vstupného draftu sa stali dvaja bronzoví medailisti zo zimných olympijských hier v Pekingu. Takýto výsledok výberu nováčikov v Montreale nečakali ani najväčší optimisti.

Juraj Slafkovský sa stal historicky prvým Slovákom, ktorého si kluby zámorskej hokejovej NHL vybrali z prvého miesta draftu. V noci zo štvrtka na piatok po ňom siahol z najvyššej pozície Montreal Canadiens.

Osemnásťročný krídelník tak prekonal doterajší rekord Mariána Gáboríka, ktorého si v roku 2000 vybrala z tretieho miesta Minnesota Wild. Jeho zápis prekonal aj obranca Šimon Nemec, po ktorom siahli z 2. miesta New Jersey Devils.

Montreal si v 1. kole po Slafkovskom vybral aj ďalšieho Slováka Filipa Mešára. Arizona získala z 3. miesta amerického centra Logana Cooleyho a až štvrtý prišiel na rad preddraftový favorit Shane Wright, ktorý putuje do Seattlu.

Montreal Canadiens mal doteraz päťkrát možnosť voľby z 1. miesta - najviac v histórii NHL. Postupne si z neho vybral prvého brankára draftovaného z najvyššej pozície Garryho Monahana (1963), Michela Plassea (1968), Rejeana Houlea(1969), Guya Lafleura (1971) a Douga Wickenheisera (1980). K nim sa v piatok zaradil prvý Európan - Juraj Slafkovský.

Kluby si v 1. kole vybrali dokopy 32 hráčov, najväčšie zastúpenie mali tradične Kanada (9 hráčov) a USA (7), štvrté bolo Švédsko (4) a za nimi sa o piate miesto delili s troma výbermi Slovensko a Rusko. Tímy siahli ešte po dvoch Čechov a Fínoch a jednom Rakúšanovi a Švajčiarovi. Z líg boli najúspešnejšie americká USDP a kanadská WHL (po 6), za nimi s tromi hráčmi švédska SHL, fínska Liiga a švédska juniorka. Zo slovenskej i českej extraligy prenikli do prvého kola dvaja hráči.

(zdroj: www.olympic.sk )