Začína sa MFF Art Film Košice 2024, ktorý podporuje aj národná lotériová spoločnosť

Medzinárodný filmový festival Art Film prináša na Slovensko už 30 rokov svetovú kinematografiu, a zároveň podporuje aj tú našu, domácu. Vďaka každoročnej vysokej úrovni podujatia sa Slovensko zapisuje na mapu prestížnych filmových festivalov.

MFF Art Film patrí medzi najznámejšie a najstaršie filmové festivaly na Slovensku. Začínal v Trenčianskych Tepliciach, aby sa cez Trenčín dostal do Košíc, kde od roku 2016 našiel svoj nový „domov“. Atmosféru festivalu s bohatou ponukou súťažných aj nesúťažných filmov dotvárajú popredné osobnosti našej a svetovej kinematografie. Aktuálny, 30. ročník MFF Art Film Košice 2024 otvára už dnes kinosály a uvedie viac než 140 titulov.

Hlavným posolstvom festivalu je prinášať rôznorodosť – krajín, kultúr, tém, žánrov a názorov. Tvorcovia programu a organizátori sa snažia vytvárať prostredie, ktoré podnecuje k zamysleniu, obohacuje a otvára nové obzory. MFF Art Film - sú to hlavne filmy odkrývajúce diverzitu, rozmanitosť a neustále nachádzajú divácky záujem. Do popredia sa dostáva zážitok.

MFF Art Film Košice 2024 poskytuje zaujímavý priestor na vzhliadnutie výtvorov nielen najnovšej svetovej kinematografie, ale aj diel z filmovej minulosti s akcentom na kvalitný výber snímok so širokým tematickým spektrom. Vždy si tu nájdu miesto hrané filmy, krátkometrážne či filmy z regiónu strednej a východnej Európy. Výbornou vizitkou je aj účasť nespočetného množstva umelcov a osobností filmovej produkcie, ktorí dotvárajú kolorit festivalu. Svojou prítomnosťou už festival poctili osobnosti ako Ben Kinsley, Claudia Cardinale, Franco Nero, Jean – Paul Belmondo, Sophia Loren či Gina Lollobrigida, Omar Sharif, Emir Kusturica a mnoho ďalších. Vždy to bolo o filme, kultúre, filmovom umení a tvorbe, ľuďoch, udalostiach, témach, spoločnosti, reflexiách a interakciách, či o zážitkoch a atmosfére. Za predchádzajúcich 29 ročníkov sa podarilo festivalu získať punc kvality a dobré meno.

Pätica filmov z Cannes a Modrý anjel

MFF Art Film má za sebou dohromady 233 festivalových dní, počas ktorých sa premietlo viac ako 3 700 filmov. Skvelou vizitkou a rovnako pozvánkou pre divákov bude pätica filmov z tohtoročného MFF v Cannes: Substancia, Záblesky nádeje, Panebože, Dievča s ihlou a Invázia. Organizátori pripravili bohaté filmové „menu“ a sľubujú zážitok pre každého. Filmový program festivalu má tri súťažné sekcie: Medzinárodná súťaž hraných filmov, Medzinárodná súťaž krátkych filmov, Medzinárodná súťaž filmov z krajín strednej a východnej Európy. Ďalej v rámci programu to budú sekcie: Panoráma, Láska a anarchia, Slovenská zóna, Nočná prehliadka, Pavol Pekarčík pozýva, Výročia so SFÚ, Krátke filmy – Quebec. Tvorcovia festivalu potešia aj najmenších divákov, pretože nebude chýbať ani sekcia - Filmy pre deti. Spolu sa v Košiciach premietne až 36 titulov z rôznych krajín sveta. Najlepší získajú ocenenie Modrého anjela, a to v kategóriách za Najlepší film, Najlepšiu réžiu, Najlepší ženský a za Najlepší mužský herecký výkon. Ani tento rok nebude chýbať udelenie ocenení Hercova misia, ktoré je poctou hereckým osobnostiam a Zlatá kamera - ocenenie filmových profesionálov.

Kinosály sa otvárajú už v piatok

Program filmového festivalu sa bude odohrávať na viacerých miestach Košíc. Väčšina programu bude na Hlavnej ulici a bude dostupná širokej verejnosti. Kinosály sa začínajú otvárať už v piatok 21. júna a festival potrvá až do 28. júna. Bohaté programové menu sa dostane v Košiciach do Kunsthalle, Kulturparku, Kina Veritas, Kina Úsmev a zavíta aj do Katovej bašty a Záhradného kina. Okrem premietania filmov to bude aj o stretnutiach so svetoznámymi tvorcami, budú to tiež odborné masterclassy a autentický pohľad za oponu k pripravovaným filmom a seriálom. Filmová festivalová ponuka bude reflektovať rôzne aktuálne témy a predstavia sa aj nové tváre krátkometrážnej tvorby.

MFF Art Film Košice 2024 aj s podporou TIPOSu

MFF Art Film Košice 2024 začína písať ďalší diel svojej histórie. Každý je zvedavý, aký bude a ako dopadne. Niet pochýb, že je to vždy náročný projekt a zároveň jedinečná udalosť. Zasluhuje sa o dobré meno mesta, filmovej tvorby, umenia aj krajiny. Rozvíja rozmanitosť, umelecké a autorské hodnoty. Je tiež zrkadlením rôznych tém. Nielen preto sa národná lotériová spoločnosť TIPOS rozhodla opätovne podporiť MFF Art Film Košice. Festival zapadá do jej „zorného poľa“ záujmu a oblasti podpory umenia, audiovízie a kinematografie. Želáme tvorcom a divákom príjemný zážitok.