Volko: Míting TIPOS P-T-S je jedna z hlavných možností získať čo najviac bodov aj na OH v Paríži

Leto v tomto roku prinesie jeden z absolútnych športových vrcholov na celom svete. Nezadržateľne sa približujeme k XXXIII. letným olympijským hrám v Paríži. No dovtedy je tu ešte kalendár, ktorý ponúka rôzne iné zaujímavé športové udalosti. Jednu z nich, míting TIPOS P-T-S, máme doma v srdci krajiny – v Banskej Bystrici. Predstaví sa na ňom výber svetovej, ale aj slovenskej atletickej špičky. Atletický míting TIPOS P-T-S bude tento rok nielen „predkrmom“ k ME 2024 do 18 rokov (tiež v Banskej Bystrici), ale pre niektorých to môžu byť body do kvalifikačných rebríčkov, a tým aj „miestenka“ na olympiádu.

Slovenský šprintér Ján Volko (v strednej dráhe) na Európskych hrách 2023 v poľskom Krakove. (Foto: SOŠV)

Zraky mnohých priaznivcov, fanúšikov a nadšencov sa teraz upierajú intenzívnejšie na domácu atletickú scénu. Jednak je atletika (stále) kráľovnou športu, jednak je to základ mnohých športových disciplín, kde je bežecká rýchlosť jedno z najspoľahlivejších meradiel talentu. Tento šport je atraktívnejší a intenzívnejšie prežívaný, keď máme svoje „želiezka v ohni.“ Na blížiacom sa atletickom mítingu sa bude konfrontovať domáca atletická špička s tou svetovou a pripravme sa na to, že to môžu byť zaujímavé momenty pre priaznivcov a povzbudivé výkony pre športovcov. Brány atletického štadióna v Banskej Bystrici na Štiavničkách sa pre športovcov a divákov otvoria už 24. mája.

Slovenský šprintér Ján Volko (v popredí) na Európskych hrách 2023 v poľskom Krakove. (Foto: SOŠV)

Našincov budú zaujímať najmä šprintéri a šprintérky, medzi ktorými má Slovensko silné zastúpenie aj v osobe Jána Volka. Jedným z jeho želaní je, aby správne a včas zužitkoval vyladenú formu . Využili sme stretnutie na to, aby sme sa od Jána Volka dozvedeli, ako sa pripravuje na domáci atletický míting a kam chce ako slovenský rekordér posunúť svoje výkony.

TIPOS: Kam momentálne smerujú všetky myšlienky a na čo sa sústreďuje Vaša príprava pred TIPOS P-T-S?

Ján Volko: Príprava sa sústreďuje na majstrovstvá Európy v Ríme a samozrejme míting TIPOS P-T-S je jedna z hlavných možností získať čo najviac bodov aj na OH v Paríži.

TIPOS: Aké máte očakávania a aké výsledky môžu fanúšikovia očakávať od Vás na domácom mítingu?

Ján Volko: Čo sa týka očakávaní, tak tie už dávno pri žiadnom mítingu nemám., Vždy idem podať maximálny výkon a ak sa to podarí, tak budem spokojný a určite aj diváci.

Ján Volko (Foto: TIPOS)

TIPOS: Kam chcete posunúť svoju výkonnosť?

Ján Volko: Ako som už spomenul, moja výkonnosť smeruje k majstrovstvám Európy v Ríme, ktoré sú jedným z dvoch hlavných vrcholov sezóny.

TIPOS: Aké sú ciele, osobné želania (aj) smerom k olympiáde?

Ján Volko: Primárnym cieľom zostáva účasť na olympijských hrách a všetko ostatné už bude len krásny bonus.

TIPOS: Čo Vás najviac potešilo alebo čo Vám urobilo radosť v slovenskom športe za posledné obdobie?

Ján Volko: Najväčšiu radosť mi robia úspechy nášho atletického klubu Naša Atletika, pretože so všetkými, ktorí tieto úspechy dosahujú, či sú to deti alebo mládež, prípadne dospelí, som v každodennom kontakte, pretože mi na nich záleží.

Nadchádzajúci 59. ročník mítingu TIPOS P-T-S so strieborným štatútom World Athletics Continental Tour, bude súbežne jednou z generálok pre mládežníkov na ME 2024 do 18 rokov v Banskej Bystrici. Taktiež to bude podujatie, na ktorom sa budú dať získať body do kvalifikačných rebríčkov aj na ME v Ríme. Držíme palce na mítingu TIPOS P-T-S všetkým našim atlétom, aby sa im podarilo dosiahnuť tie najlepšie výkony. Ostáva veriť, že sa tribúny na Štiavničkách zaplnia a v prípade „Johnyho“, ako Jána Volka volajú jeho priatelia a známi, to bude aj s podporou TIPOSu skvelý výsledok znamenajúci krok k Olympijským hrám v Paríži.