Ukáž sa a získaj grant! Na mladých športovcov čaká 34 000 eur

Ukáž celému Slovensku svoj športový sen! Tak znie motto 6. ročníka grantového programu Ukáž sa!, ktorý vyhlasuje Nadácia Slovenského olympijského a športového výboru. Jeho cieľom je podporiť mladých športovcov na ceste za ich najväčšími snami. Nadácia Slovenského olympijského a športového výboru medzi 25 finalistov rozdelí v prvom kole 34 000 eur.

Do grantového programu Ukáž sa! sa môžu prihlásiť športovci od 13 do 18 rokov i mládežnícke športové tímy. V predošlých rokoch sa o grant uchádzali stovky mladých športovcov. Vlani sa projekt presunul do prostredia sociálnych sietí, úlohou súťažiacich bolo cez príbehy, fotografie či videá na Instagrame ukázať svoje športové nadšenie, príbeh a talent. Aj tento rok bude podmienkou na získanie grantu zapojenie sa do výziev na sociálnych sieťach. Zo žiadateľov sa tak stanú aj vďaka pomoci ambasádora projektu, známeho youtubera Expl0iteda, na dva týždne aj športoví influenceri, ktorých úlohou bude ukázať ich športový talent a svojim prístupom presvedčiť členov správnej rady Nadácie SOŠV, že práve oni si zaslúžia financie na splnenie svojich snov.

Tento rok na mladých športovcov čakajú po prihlásení sa do grantového programu dve úlohy. Najskôr musia predstaviť svoj športový sen, pri druhej majú vyvolať medzi svojimi fanúšikmi ošiaľ z olympijských hier v Tokiu a predviesť, ako má vyzerať fanúšik slovenských športovcov, ktorí v tom čase budú bojovať o medaily v Japonsku.

„Cieľom programu je podporiť mladých talentovaných športovcov s prihliadnutím na ich športové výsledky, úspechy i sociálnu situáciu. Doteraz sme prerozdelili 286-tisíc eur, ktoré pomohli k splneniu mnohých športových snov,” predstavila zámer Ukáž sa! riaditeľka Nadácie SOŠV Zuzana Vodáčková.

Do grantového programu Ukáž sa! sa môžu športovci prihlásiť individuálne, alebo ako celý tím. „Na Slovensku máme mnoho mladých športových talentov, ale keďže šport je finančne náročnou záležitosťou, veľa z nich sa nedokáže bez finančnej podpory presadiť. Grantový program Ukáž sa! dáva mladým slovenským športovcom skvelú šancu odprezentovať sa a získať grant na podporu svojho talentu. Odporučila by som všetkým mladým športovcom, aby sa neváhali prihlásiť,” povedala finalistka minulého ročníka Ukáž sa!, atlétka Andrea Švecová.

Pre uchádzačov pripravil Slovenský olympijský a športový výbor v spolupráci s Expl0itedom špeciálny e-book, v rámci ktorého poskytuje rady pre prezentáciu na sociálnych sieťach. Vzhľadom na zameranie projektu výber ambasádora bol jasný.

„Projekt Ukáž sa! spája sociálne siete, Instagram a šport – teda oblasti, ktoré mám rád a ktorým sa venujem. Aj športovec by sa mal vedieť odprezentovať na sociálnych sieťach. Zároveň by mal ukázať ľuďom, aký je šport dôležitý pre zdravie i celý život,“ povedal Expl0ited.

Dva týždne, dva príbehy – jeden športový, druhý fanúšikovský

Ak sa rozhodnete zabojovať o finančný grant, čakajú vás dve úlohy. Pri prvej svojim „followerom” na Instagrame ukážete, aký je váš športový sen a ako pracujete na tom, aby ste ho raz dosiahli. Keďže nás v lete čakajú olympijské hry v Tokiu, druhá úloha bude súvisieť práve s nimi. Ukážte, ako fandíte našim športovcom v Tokiu a vyvolajte olympijský ošiaľ aj medzi svojimi „followermi”.

Ako na to?

Prvým krokom je vyplnenie prihlasovacieho formulára. Na výber potom budete mať dva prázdninové týždne, počas ktorých sa budete svojmu Instagramu naplno venovať. Porota, zložená z členov správnej rady Nadácie SOŠV, bude kreatívnu prácu súťažiacich pozorne sledovať. Ak sa chcete prebojovať medzi finalistov, musíte splniť všetky podmienky programu. Na svoj Instagram je potrebné pridať aspoň tri príspevky, dva „Reelsy” a váš profil musí byť verejný. Počas dvoch týždňov na Instagrame uverejníte minimálne 40 príbehov, z toho 20 vo forme videa a ste tam! Dôležité je, aby ste si všetky súťažné príbehy uložili do Výberu príbehov (Highlights) s názvom Ukáž sa!

E-book plný (nielen) inšpirácií

Okrem toho, že sa môžete prebojovať medzi 25 finalistov, vyskúšate si, aké je to byť športovým influencerom. V tom vám pomôže e-book, ktorý vytvoril Slovenský olympijský a športový výbor v spolupráci s ambasádorom projektu – influencerom Expl0itedom.

V e-booku nájdete množstvo rád, ktoré vám môžu pomôcť v súťaži. „Súťažiaci sa v ňom dozvedia, prečo by mali byť aktívni na sociálnych sieťach, ako im Instagram môže priniesť zaujímavé partnerstvá, ale aj to, čo na sociálne siete nepatrí,” prezradila riaditeľka Nadácie SOŠV.

Slovenský olympijský a športový výbor pošle e-book každému, kto sa do programu prihlási. „Keďže je e-book dosť rozsiahly, mladým športovcom by som chcel poradiť, aby si prihlásenie nenechali na poslednú chvíľu. Čím skôr sa prihlásia, tým viac času budú mať na preštudovanie si e-booku a naplánovanie si svojho boja o grant,” pridáva cennú radu Expl0ited.

Čo ďalej?

Po dvoch týždňoch kreatívnej práce na Instagrame odborná porota zložená z členov správnej rady Nadácie SOŠV vyberie 25 finalistov, ktorí budú bojovať o čo najväčší počet hlasov vo verejnom hlasovaní. Svojich „followerov” budete musieť ešte presvedčiť, aby vám dali hlas. Čím viac hlasov, tým vyšší grant získate.

Prihlásiť sa môžete do 4. júla. Držíme vám palce! Viac informácií a prihlasovací formulár nájdete na https://www.olympic.sk/ukazsa

Exkluzívnym partnerom Slovenského olympijského a športového výboru je TIPOS, národná lotériová spoločnosť, a. s. Spolupráca SOŠV so spoločnosťou TIPOS sa začala už pred desiatimi rokmi. Vo vzájomnej spolupráci sa kladie dôraz na komplexnú podporu športových aktivít. Exkluzívne partnerstvo sa nevzťahuje len na slovenské prípravy na olympijské hry v Tokiu, ale aj na ďalšie aktivity a projekty SOŠV, ktoré sú zamerané na propagáciu zdravého životného štýlu, rozvoj športovania a pohybových aktivít detí, mládeže, celých rodín a seniorov i podporu športových talentov a myšlienok olympizmu.