TIPOS SHL štartuje s novým logom, lákadlom priamy postup

V sobotu, pred štartom novej sezóny TIPOS Slovenskej hokejovej ligy, predstavili zástupcovia súťaže a hlavní partneri novinky na tlačovej konferencii, ktorá sa konala pred otváracím zápasom Žiliny s Martinom.

Najvýraznejšou zmenou je nové oficiálne logo súťaže, ktoré od soboty bude zdobiť všetky dresy hráčov TIPOS SHL. „Je znakom toho, že SHL sa neustále posúva na vyššiu úroveň. Ja verím, že nové logo sa bude páčiť najmä fanúšikom a hráčom. Teší ma, že kvalita súťaže rastie a dáva príležitosť mladým športovým talentom ukázať sa. A to je to, čo nám dáva zmysel, objavovať úspešných ľudí a úspešné príbehy," povedal na úvod tlačovej konferencie Stanislav Molnár, člen predstavenstva spoločnosti TIPOS, ktorá je od minulej sezóny generálnym partnerom druhej najvyššej hokejovej súťaže.

Ďalšou pozitívnou správou pre fanúšikov je, že okrem televízneho vysielania na JOJ Šport budú zo všetkých ostatných zápasov dostupné live streamy. „Na nasledujúcu sezónu sme pripravili prekvapenie, ktoré sme avizovali už počas minulej sezóny. To znamená, všetky zápasy TIPOS SHL budú vysielané naživo, okrem televíznych prenosov budú zvyšné zápasy budú na digitálnej platforme. Tešíme sa, že budeme môcť dať ešte väčší priestor súťaži, ktorá má dobrú kvalitu,“ prezradil riaditeľ televízie JOJ Šport Roman Neuschl.

Nadchádzajúcu sezónu by mohlo negatívne ovplyvniť nepredvídateľné zvyšovanie cien energií. „Nárast cien energií je taký vysoký, že dochádza aj k 600 % navýšeniu výslednej sumy za energie. Navyše, vývoj nie je vôbec stabilný. Musíme poďakovať mestám, že aj v čase energetickej krízy zatiaľ držia prevádzku zimných štadiónov. Ale ak nám v tomto nepomôžu najvyšší predstavitelia štátu, vnímame tu reálnu hrozbu,“ hovorí manažér športového oddelenia SZĽH Rastislav Konečný.

Neistú situáciu si uvedomujú aj partneri. „Máme pred sebou nesmierne náročnú sezónu, ani nie tak športovo ako ekonomicky. Ide o veľmi vážny problém v celej spoločnosti. Verím však tomu, že profesionálnym prístupom k biznisu a k športu sa nám podarí prekonať aj tieto úskalia a že ich spoločne zvládneme a ustojíme,“ uviedol Stanislav Molnár.

Herný model súťaže sa oproti minulej sezóne nemení. V základnej časti TIPOS Slovenskej hokejovej ligy 2022/2023 odohrá každé mužstvo 44 kôl. V súťaži bude opäť pôsobiť aj projekt reprezentácie do 18 rokov s mediálnym názvom JOJ Šport Slovensko 18. Družstvá umiestnené po základnej časti na 7. až 10. mieste odohrajú kvalifikáciu o play-off na tri víťazné zápasy. Pre jedenásty celok po základnej časti sezóna končí, posledné mužstvo vypadáva priamo do 2. hokejovej ligy. Play-off TIPOS SHL odštartuje 14. marca. Víťaza sezóny 2022/2023, ktorý priamo postúpi do najvyššej súťaže, spoznáme najneskôr 26. apríla. Všetky série play-off sa už tradične hrajú na 4 víťazné duely.

„Nová sezóna prinesie do ligy znova vyššiu kvalitu. Súťaž sa zatraktívni aj vďaka priamemu postupu, o ktorý bude mať záujem určite viacero tímov. Vďaka tomu posúvame na vyšší level aj marketingový potenciál súťaže. Samozrejme, naším cieľom je stále dávať priestor mladým hráčom a vychovávať talenty pre slovenský hokej,“ povedal predseda Ligovej rady TIPOS SHL a riaditeľ HK Skalica Miroslav Lipovský.

Kluby musia aj naďalej nasadzovať do zápasov sedem hráčov do 23 rokov, z toho dvaja musia byť do 20 rokov. Rovnako sa nemenilo ani obmedzenie pre štart zahraničných hokejistov, za jedno mužstvo môžu nastúpiť do zápasu maximálne štyria, zároveň nie je povolený štart zahraničného brankára.

„Nemyslím si, že by možnosť priameho postupu a zostupu negatívne ovplyvnila nasadzovanie mladých hráčov do zápasov. Kluby SHL sú za priestor hráčom do 23 rokov motivované aj finančne, a tak veríme, že trend z minulej sezóny, keď im kluby dávali naozaj dostatok priestoru, bude pokračovať,“ načrtol člen Ligovej rady SHL Rastislav Konečný.