TIPOS P-T-S: Gajanová brala prvé miesto, Forster a Volko druhé

Tohoročný očakávaný atletický míting TIPOS P-T-S v Banskej Bystrici sa podľa organizátora vydaril. Jedným z najväčších „strašiakov“ tesne pred mítingom bolo daždivé počasie, ktoré robilo starosti usporiadateľom až do poslednej chvíle pred štartom národného programu. S počasím to vyzeralo ozaj veľmi zle a zdalo sa, že ovplyvní nielen návštevnosť, ale aj výkony športovcov. Nakoniec sa včas umúdrilo a prišli aj diváci.

Šprintér Ján Volko (štvrtý zľava) počas behu na 100 m na tohtoročnom mítingu TIPOS P-T-S v Banskej Bystrici.

Banskobystrické publikum bolo najviac zvedavé na domácu šprintérsku elitu, ktorú prezentuje Ján Volko, Viktória Forster, Monika Weigertová, Filip Federič, Gabriela Gajanová či Emma Zapletalová (ktorá tesne pred štartom odriekla účasť vo svojej disciplíne). Okrem spomenutých športovcov mohli diváci vidieť na štartovacích listinách aj "mladé pušky" slovenskej atletiky - Lenku Gýmerskú, Romanu Hrnčárovú či Samuela Krepopa. Bolo sa na čo pozerať.

Štadión na banskobystrických Štiavničkách totálne stíchol až štyrikrát - pred štartovacím výstrelom v disciplínach Jána Volka a Viktórie Forster. Diváci ich však v cieľovej rovinke už naplno povzbudzovali, aby dosiahli najlepšie výkony. V oboch prípadoch to boli „len“ druhé miesta, ale aj za tie získali isté body do kvalifikačného rebríčka pred ME v atletike v Ríme a blížiacou sa olympiádou. Volko aj Forster si na Štiavničkách zaknihovali po dva štarty. Pre oboch to bola najprv hladká stovka, kde finišovali na druhej priečke (Volko s časom 10,45 s a Forster s časom 11,52 s). Na dvojstovke potom Volko dobehol až na piatej priečke (s časom 21,07 s) a Forster bola na 100 m prekážok štvrtá (s časom 13,29 s). Najväčšia explózia radosti vybuchla v cieli po ženskej osemstovke. Tú s prehľadom ovládla Gabriela Gajanová s časom pod dve minúty. V tomto prípade to bol jej druhý najlepší čas v kariére.

Ján Volko pri rozdávaní podpisov po absolvovaní šprintu.

Viac radosti mal Ján Volko zo šprintu na stovke. "Tam to bol lepší prejav, aj to malo ťah. Dvojstovka, tam asi bola pomalá zákruta a v závere som už nevládal. Celkovo to beriem pozitívne. V mojej lige sa už nehráme na sezónne maximá, keď na 200 m je čas nad 21 sekúnd. Verím, že to príde v správny moment,“ jedným dychom dodal.

Viktória Foster (tretia zľava) v preteku na 100 m.

Viktória Forster potešila výkonom a pobavila pred novinármi. "Som veľmi spokojná so stovkou, keďže som to vytiahla na druhú priečku, keďže v štartovke boli baby rýchlejšie odo mňa. Dnes som zo seba dala asi všetko a skončila druhá, čo značí dobré body do rebríčkov v kvalifikácii na ME a OH. Prekážky mi dnes vôbec nevyšli podľa predstáv. Zakopla som a myslela si, že v cieli padnem ‚na držku‘. Ustála som to a som živá aj zdravá. Bolo to niečo neuveriteľné, na štarte som mala zimomriavky," komentovala najlepšia slovenská atlétka za rok 2023.

Viki mala medzi divákmi svojich fanúšikov.

Gabriele Gajanovej sa zdalo, že je to sen a víťazstvo venovala divákom. „Skvelý pocit. Zdá sa mi, že je to sen, stále mám zimomriavky na tele. Tento večer som si veľmi užila. Využila som podporu tribún vo svoj prospech a zvíťazila pre všetkých ľudí, ktorí tu sú,“ náramne sa tešila v cieli.

Osemstovkárka Gabriela Gajanová zvíťazila vo svojej disciplíne na mítingu TIPOS P-T-S 2024. Kyticu jej odovzdal člen predstavenstva spoločnosti TIPOS Richard Messinger.

Na 59. ročníku atletického mítingu TIPOS P-T-S štartovalo až 39 Slovákov v hlavnom programe. Na Štiavničkách súťažili a zbierali body nielen na juniorské ME v atletike, ktoré budú opäť v Banskej Bystrici, ale aj body, ktoré môžu posunúť našich športovcov na OH. Súťažilo a pretekalo sa v 16 disciplínach. Okrem slovenskej atletickej elity sa predstavila aj svetová, a to v podaní Retty Hurskeovej (Fínsko, 100 m prekážok), Richarda Kiltyho (V. Británia, 100 m), Bohdana Bohdarenka (Ukrajina, skok do výšky), Christiana Taylora (USA, trojskok), Ethana Katzberga (Kanada, hod kladivom), Sary Fantinovej (Taliansko, hod kladivom), Praveena Chithravela (India, trojskok), Amalie Iuelovej (Nórsko, 400 m prekážok), Boglárky Takács (Maďarsko, 100 m prekážok), Amber Hughesovej (USA, 100 m prekážok) a ďalších.

"Som rád, že sme to zvládli v týchto nie príliš jednoduchých časoch. Bola to pre nás aj generálka pred majstrovstvami Európy do 18 rokov, ktoré budú v druhej polovici júla taktiež v Banskej Bystrici. Tento míting sa konal pod Urpínom druhýkrát a teraz to bolo aj o tom, aby pomohol slovenským atlétom v renkingu pre účasť na majstrovstám Európy (ME) a olympijské hry (OH). Myslím si, že podujatie sa vydarilo aj napriek nástrahám počasia. Prišlo relatívne dosť divákov, hlavná tribúna sa zaplnila, mohlo ich byť na štadióne zhruba dva a pol tisíc, za čo sme radi," zhodnotil Peter Korčok, prezident Slovenského atletického zväzu.

Víťazní športovci (v hornom rade), zástupcovia partnerov podujatia a usporiadatelia mítingu TIPOS P-T-S 2024.

Na tomto podujatí zastupoval TIPOS, národnú lotériovú spoločnosť, a. s. Richard Messinger (člen predstavenstva a výkonný riaditeľ právnej a vnútornej správy), ktorý odovzdal cenu Gabriele Gajanovej – víťazke, najrýchlejšej osemstovkárke na podujatí.

Generálnym partnerom najvýznamnejšieho atletického podujatia na Slovensku je spoločnosť TIPOS, ktorá je najväčším podporovateľom slovenského športu a našim športovcom drží palce, aby dosiahli vždy tie najlepšie výsledky a posúvali sa vpred.