TIPOS Národný beh Devín – Bratislava vyzýva bežcov: „Predbehni olympionika Mateja Tótha“

O niekoľko desiatok hodín odštartuje 74. ročník TIPOS Národného behu Devín – Bratislava. Organizátori najstaršieho športového podujatia privítajú v nedeľu 9. októbra na trati tisíce bežcov. Partnerom národného behu je opäť TIPOS, národná lotériová spoločnosť, a. s.

Okrem množstva rekreačných športovcov sa na podujatí zúčastní aj slovenská bežecká elita, ktorá zabojuje o body do Bežeckého pohára SAZ 2022 na trati dlhej 11,625 km.

Bez silného generálneho partnera sa veľké bežecké podujatia organizujú veľmi ťažko. S organizátormi „Devína“ spolupracuje národná lotériová spoločnosť TIPOS už druhý rok. „Národný beh Devín – Bratislava je najstaršie slovenské bežecké podujatie s úžasnou históriou a veľkou spoločenskou hodnotou. Spája výkonnostných a amatérskych bežcov a prostredníctvom „Malého Devína“ umožňuje zapojiť sa do športovania aj deťom. Toto naša spoločnosť vníma veľmi pozitívne,“ zdôraznil Oliver Felszeghy, podpredseda predstavenstva spoločnosti TIPOS. V roku 2019, v zatiaľ poslednom klasickom ročníku, aj on absolvoval trať spod devínskeho brala do centra Bratislavy. *„Tentoraz pre zranenie kolena nepobežím, ale na štarte bude viacero mojich kolegov,“ *dodal Felszeghy.

Tradičnú každoročnú formu podujatia prerušila na tri roky covidová pandémia. „Teším sa, že sme po prekážkach z minulosti prekonali aj ďalšiu – pandémiu, a tento náš bežecký klenot je opäť na scéne. Nevzdali sme sa a v spolupráci so Slovenským atletickým zväzom (SAZ), Slovenským olympijským a športovým výborom (SOŠV) a agentúrou Be Cool naďalej udržiavame túto úžasnú tradíciu. Národný beh Devín – Bratislava oslávil vlani storočnicu svojho vzniku a spoločne cítime zodpovednosť, aby sa dožil ďalších sto rokov,“ zdôraznil Ladislav Križan, riaditeľ podujatia i Správy telovýchovných a rekreačných zariadení hlavného mesta SR Bratislava (STaRZ), ktorá je hlavný organizátor populárneho „Devína“ presne tri desaťročia – od roku 1992.

Tohtoročná edícia najstaršieho slovenského športového podujatia ponúkne i zaujímavú výzvu. Kto sa v nedeľu 9. októbra postaví na štart „Malého Devína“, môže získať „skalp“ olympijského víťaza v chôdzi na 50 km Mateja Tótha. Ide o výzvu s názvom „Predbehni olympijského víťaza Mateja Tótha“, ktorá sa beží na 2,7 km dlhej trati spod mosta Lanfranconi do centra Bratislavy.* „Veľmi rád som prijal úlohu ambasádora „Malého Devína“ a dúfam, že tým pomôžem prilákať na štart čo najviac detí a mladých ľudí. Je dôležité, aby pochopili, že beh a pohyb ako taký je skvelý a vyvoláva pozitívne emócie*,“ podotkol Matej Tóth.

Do cieľa pri Propelleri pobeží Matej tempom 5 minút na kilometer, čiže v cieli by mal byť za 13 a pol minúty. Kto to zvládne skôr, bude sa môcť pýšiť „skalpom“ olympijského víťaza. „Prinesiem si aj zlatú medailu z Ria a budeme sa môcť v cieli spolu s deťmi odfotiť. Verím, že aj tento zážitok bude pre mnohé z nich motivácia, aby pravidelne športovali,“ dodal bývalý chodecký šampión.

Na 74. ročník TIPOS Národného behu Devín – Bratislava, ktorý sa v klasickom formáte pobeží po tri a polročnej vynútenej pauze, sa predbežne prihlásilo 1 700 bežcov (stav vo štvrtok 6. októbra o 14.00 h). Záujemcovia o podujatie sa môžu ešte zaregistrovať aj v piatok 7. 10. a v sobotu 8. 10. 2022 od 12.00 h do 19.00 h v Dome športu (vestibul) na Junáckej 6 v Bratislave – Novom Meste. Na mieste môžu zaplatiť štartovný poplatku v hotovosti.