Strieborný Grigar sa vrátil na Slovensko, splnil sa mu životný sen

Vodný slalomár Jakub Grigar, ktorý na Olympijských hrách v Tokiu získal striebornú medailu v K1, je už na Slovensku. Jeho prvé kroky smerovali na Olympijský festival v x-bionic® sphere v Šamoríne, kde ho vítali stovky fanúšikov. Napriek niekoľkohodinovej ceste mu na tvári nechýbal úsmev ani ochota vyfotiť sa či venovať autogram.

Rodák z Liptovského Mikuláša vybojoval pre Slovensko historicky prvú medailu v mužskom kajaku, celkovo je to 15. cenný kov v slovenskej vodnoslalomárskej zbierke v rámci olympijských hier. „Chcel som podať výkon, s ktorým budem spokojný. Veril som si a napokon z toho bolo druhé miesto,“ povedal Jakub Grigar v úvode tlačového brífingu.

Spolu s Grigarom bol na pódiu zlatý Čech Jiří Prskavec a bronzový Nemec Hannes Aigner. Slovenský olympionik priznal, že práve jazda Prskavca, ktorý bol jeho jediným premožiteľom, bola majstrovská. „Jiří predviedol jazdu na úrovni, za ktorú si zaslúžil vyhrať a dokázal, že je aktuálne najlepším svetovým kajakárom.“

Z Tokia si odniesol druhý najcennejší kov a ako Grigar uviedol na brífingu, bol lepšie pripravený ako pred piatimi rokmi v Riu de Janeiro, kde pod olympijskými kruhmi skončil piaty. „Keď sa na to spätne pozriem, vidím, že moja príprava na OH pred Riom nebola taká profesionálna, zrejme som musel dospieť. Som rád, že prišli aj nejaké pády, ktoré ma prinútili zamyslieť sa nad tým, čo robím. Keď chce človek podávať dobré výkony v športe, musí toho veľa obetovať. Ja som sa snažil urobiť čo najviac a sústrediť sa na každý detail, aby to vydalo na medailu,“ povedal držiteľ striebornej medaily.

Napriek prísnym opatreniam v Japonsku si 24-ročný kajakár olympiádu naplno vychutnal. „Keď vidíte najlepších športovcov na svete naživo, je to veľmi povzbudivé. A ako sa blížili moje preteky, čoraz viac som sa na ne tešil. Ešte si to striebro naplno neuvedomujem, ale to, čo som dosiahol, bol pre mňa životný sen,“ priznal Grigar. Počas cesty z Japonska do x-bionic® sphere v Šamoríne si preto striebornú medailu pozorne strážil. „Stále bola u mňa vo vrecku, dával som na ňu pozor.“

Teraz sa už Jakub Grigar teší, že si oddýchne. Náročnú prípravu vystriedal vrchol kariéry v Tokiu a na relax nebol priestor. „Dúfam, že sa mi podarí zažiť aspoň jeden pokojný večer, mimoriadne sa teším na moju rodinu a blízkych. Ale keďže sa mi doteraz nepodarilo získať olympijskú medailu, neviem, aké povinnosti to bude obnášať. Ale o pár týždňov prídu na rad svetové poháre aj majstrovstvá sveta v Čunove,“ vysvetlil s úsmevom Grigar.

Brány Olympijského festivalu sú otvorené do 8. augusta a môžete prísť každý deň. Priebežne sa budú vítať ďalší olympionici a môžete sa tešiť na autogramiády. Pozrite si program na najbližšie dni. Viac informácií nájdete na www.olympic.sk/festival .

(Zdroj: Slovenský olympijský a športový výbor - SOŠV)