Striebornú olympijskú medailu v golfe získal pre Slovensko Rory Sabbatini

Na mapu slovenských medailových olympijských športov sa nečakane dostal golf. Rory Sabbatini zvládol neuveriteľne záverečné štvrté kolo olympijského golfového turnaja v Tokiu. Kurz ihriska Kasumigaseki zvládol na 61 úderov, desať pod par a stanovil jeho nový rekord, vďaka čomu mohol oslavovať nečakané striebro. O medaile sníval už pred odchodom do Tokia. Podľa výsledkov posledných turnajov síce nepatril medzi favoritov, nikto s ním na pódiu ani nepočítal. Štyridsaťpäťročný rodák z juhoafrického Durbanu, ktorý má slovenské občianstvo od decembra 2018, sa stal najstarším slovenským olympijským medailistom v histórii. Doteraz tento primát držala Zuzana Rehák Štefečeková, ktorá v Tokiu triumfovala v ženskom trape vo veku 37 rokov a 195 dní.

Pred posledným kolom bez očakávaní

Sabbatini zakončil turnaj s bilanciou 17 úderov pod par, víťazný Xander Schauffele bol o jeden úder lepší. „Zostal som v nemom úžase. Pred posledným kolom som už nemal žiadne očakávania. Po sobote som už neveril v prienik na pódium, chcel som si len dobre zahrať. Zrazu mi všetko išlo ako po masle. Dnes to bol jeden z tých dní, počas ktorých vám všetko vychádza. Priznávam, že je to jeden z najväčších úspechov mojej golfovej kariéry,“ radoval sa Sabbatini. Zaváhanie však napravil na ďalších dvoch jamkách, na ktorých zahral birdie. Najmä osemnástka bola veľmi náročná, len málo golfistov ju počas celého turnaja zahralo na tri údery.

Viera v rozvoj slovenského golfu

Golf zatiaľ na Slovensku nenabral popularitu ako v iných krajinách. Pod Tatrami sú dve desiatky golfových ihrísk. Aj Sabbatiniho úspech mu môže pomôcť k väčšej propagácii a rozšíreniu, najmä medzi mladými hráčmi. S cieľom prispieť k rozvoju slovenského golfu prijal najstarší člen výpravy v Tokiu aj občianstvo SR. „Dúfam, že sa teraz pohnú ľady a viac mladých sa bude aj na Slovensku zaujímať o golf. Verím, že čoskoro vyrastú noví profesionálni hráči a budúci olympionici. Neľutujem, že som prijal slovenského občianstvo. Bolo to skvelé rozhodnutie. Som hrdý, že som mohol v Tokiu reprezentovať Slovensko a vybojovať preň aj medailu,“ doplnil Sabbatini.

(Zdroj: web SOŠV – www.olympic.sk)