Štátny TIPOS dosiahol rekordný obrat 683 mil. eur

TIPOS, národná lotériová spoločnosť, a. s. skončila rok 2020 s rekordným obratom. Štátna lotéria tak vďaka vhodnejšie nastavenému prepojeniu predaja a marketingu, úsporným opatreniam, revíziám zmlúv a ďalším manažérskym krokom zakončila rok 2020, navyše poznačený koronakrízou, s rekordnými číslami. O vlaňajších hospodárskych výsledkoch TIPOSu hovorili vo štvrtok (4. februára 2021) na tlačovej besede minister financií SR Eduard Heger a predseda predstavenstva a generálny riaditeľ TIPOSu Marek Kaňka.

Spoločnosť TIPOS skončila rok 2020 s rekordným obratom. Ten bol vyšší o 143 mil. eur (+26,4 %) oproti roku 2019 a dokonca o takmer 200 mil. vyšší oproti pôvodnému plánu na rok 2020, ktorý nastavovalo ešte bývalé vedenie spoločnosti. Vďaka takémuto obratu dosiahla spoločnosť o 29 % vyšší zisk po zdanení oproti roku 2019 (zo 7,5 mil. eur v 2019 na 9,6 mil. eur v 2020). Vďaka tomu mohla spoločnosť TIPOS podporiť prostredníctvom odvodu pre ministerstvo školstva šport v hodnote takmer 47 mil. eur.

S výsledkami spoločnosti je spokojný aj Marek Kaňka, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ TIPOS, národná lotériová spoločnosť, a. s. „Kým za ostatné tri roky čistý zisk firmy kontinuálne klesal, v uplynulom roku sme dokázali rásť, a to aj napriek kríze. Chcem s veľkým zadosťučinením povedať, že spoločnosť TIPOS uzavrela rok 2020 s obratom vo výške neuveriteľných 683 mil. eur. Obrat v roku 2019 sme teda prekonali približne o 143 mil. eur. Oproti plánu sme rástli dokonca o 200 mil. eur. Mám naozaj veľkú radosť, že môžeme konštatovať, že spoločnosť TIPOS v roku 2020 narástla o viac ako štvrtinu,“ informoval Kaňka.

„Sme nesmierne hrdí na to, že napriek všetkým krízovým udalostiam sa nám v TIPOSe podarilo dohnať všetky straty spôsobené pandémiou a výrazne prekonať obrat z roku 2019. Po prepuknutí koronakrízy v prvom kvartáli 2020 spoločnosť TIPOS výrazne utrpela. Zatvorená bola totiž drvivá väčšina našej predajnej siete. Pochopili sme však, že sa treba adaptovať na online prostredie a preniesť naše produkty aj do online sveta. Zároveň sme efektívnejšie nastavili marketing na predaj našich produktov. To nám výrazne pomohlo,“ vysvetlil generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Marek Kaňka.

Okrem efektívnejšej marketingovej stratégie vedenie TIPOSu v uplynulom roku zrealizovalo viaceré interné kontroly a audity, zrevidovali viaceré zmluvy, nastavili interné procesy, riešili aj staré kauzy. Pri zmluvách sa pozerali najmä na to, aby pre spoločnosť získali viac hodnoty za rovnaké peniaze, ktoré už boli zazmluvnené. Takýmto spôsobom sa napríklad vedeniu TIPOSu podarilo vyrokovať s dodávateľmi objem plnenia v hodnote plus 9 mil. eur za nezmenený balík financií, a to v rôznych oblastiach - médiá, bankové poplatky či právne služby. Zrušili tiež niektoré neopodstatnené partnerské zmluvy, zrevidovali verejné obstarávania, spravili viaceré organizačné zmeny, zrušili niektoré zbytočné pracovné pozície. „Kľúčovým momentom bolo aj to, že sa nám podarilo v závere minulého roka úspešne dokončiť licenčné konanie na naše produkty a služby na ďalšie obdobie,“ ozrejmil Kaňka.

Doterajšie výsledky spoločnosti dokazujú, že aj firma, ktorej jediným akcionárom je štát, môže pri dobrom nastavení procesov fungovať efektívne. „Vďaka dobrým hospodárskym výsledkom bude môcť spoločnosť TIPOS ešte vo väčšej miere plniť svoju hlavnú úlohu – podporovať šport a mladé úspešné talenty,“ povedal Kaňka. „Cieľom mňa a mojich kolegov je, aby sa spoločnosť TIPOS stala symbolom modernej, úspešnej a v konkurenčnom prostredí etablovanej firmy, pre ktorú je česť pracovať. Našim cieľom je tiež zabezpečiť kontinuálny a udržateľný rast spoločnosti a teda zvyšovanie hodnoty pre akcionára,“ uzavrel plány do budúcnosti generálny riaditeľ spoločnosti TIPOS.

www.tipos.sk

TIPOS, národná lotériová spoločnosť, a. s. prijíma stávky na číselné lotérie LOTO, JOKER, LOTO 5 z 35, KENO 10, KENO JOKER, EUROMILIÓNY, EUROMILIÓNY JOKER, Eurojackpot a Eurojackpot JOKER okrem štandardných zberných miest aj prostredníctvom internetu cez stránku www.etipos.sk, ako aj prostredníctvom aplikácie pre smartfóny alebo prostredníctvom SMS správ zaslaním prázdnej SMS správy na číslo 3333. TIPOS, národná lotériová spoločnosť, a. s. prijíma na svojich predajných miestach stávky aj na číselnú lotériu KLUB KENO a prostredníctvom internetovej stránky www.etipos.sk prevádzkuje aj číselnú lotériu e-KLUB KENO.