Štartuje nový ročník TIPOS Extraligy. Hokej na Slovensku znova ožíva

„Hon“ na Slovan sa začína. Aj takto by sa dal označiť lajtmotív pred začiatkom novej hokejovej sezóny v TIPOS Extralige, kde sa prvé zápasy rozohrajú už v piatok 16. septembra.

Obháji bratislavský veľkoklub majstrovský titul? Alebo sa konečne dočká ambiciózny Poprad, ktorý pred sezónou získal azda najväčšie posily? Neohrozí chod súťaže energetická kríza? Kto z mladých hráčov nadviaže na skvelé výkony draftovej dvojky Šimona Nemca? Otázok pred štartom nového ročníka TIPOS Extraligy je mnoho. Jedno je teda isté, fanúšikovia sa rozhodne majú na čo tešiť.

Kto sú favoriti?

V prostredí našej Extraligy už tradične platí, že na titul si robia zálusk tri, štyri tímy, ale prekvapiť môžu aj iné mužstvá. Azda najväčším ašpirantom na zisk pohára Vladimíra Dzurillu je obhajca trofeje, bratislavský Slovan. Základ kádra belasých zostal z minulej sezóny, až na malé výnimky, pokope. Obrane tak aj v novom ročníku bude „šéfovať“ kapitán Michal Sersen, spoločne s ním uvidia diváci aj produktívneho Kanaďana Matta McKenzieho, či spoľahlivých Juraja Valacha alebo Daniela Gachulinca.

Slovan, ktorý už má za sebou sériu ostrých zápasov v Lige majstrov, by mal byť aj vďaka útočným esám ako Samuel Takáč, Marcel Haščák či Brant Harris opäť favoritom na boj o tie najvyššie priečky.

Jedným z hlavných vyzývateľov bratislavského Slovana by mal byť Poprad. Kamzíci spod Tatier zatiaľ márne čakajú na premiérový triumf v lige. Podarí sa im to teraz aj vďaka novým super posilám? Azda najzvučnejšie meno, ktoré prišlo do prostredia našej Extraligy za posledné roky, zakotvilo totiž práve v Poprade. Ide o útočníka Tomáša Záborského. Strelec na pohľadanie, ktorý sa pred viacerými rokmi zriekol reprezentácie, už síce má 34 rokov, no pohyb a najmä kvalitná strela, mu zostávajú. V TIPOS Extralige by mal bojovať o pozíciu najlepšieho strelca.

Poprad získal do svojho kádra i mená ako Andrew Yogan, Anthony Peters (obaja vlani hrali za Slovan), Oldrich Kotvan (vlani Zvolen), či Miloš Bubela (B. Bystrica). Poprad má skúsené, ale na prvý pohľad aj mierne prestarnuté mužstvo. Jeho vekový priemer je 29 rokov. Zástup kandidátov na boj o titul však nekončí. Svoje určite budú chcieť na ľade ukázať aj hokejisti Košíc, ktorí vlani vypadli v semifinále. Zabúdať nemožno ani na Nitru, ktorá disponuje opäť dravým kádrom, Zvolen či Michalovce. Rozhodne sa máme na čo tešiť.

Kto z mladíkov (opäť) zažiari?

Vlaňajší ročník TIPOS Extraligy lákal aj pre skutočnosť, že na našich klziskách sa predvádzali svojou hrou a talentom viacerí nadaní mladíci, ktorí boli draftovaní do NHL. Šimon Nemec z Nitry sa stal dvojkou, keď si ho vybralo New Jersey. Filip Mešár putoval z 26. pozície do Montrealu, v 2. kole siahli NY Rangers po Adamovi Sýkorovi.

Osemnásťročný talent zostáva pod Zoborom aj v novej sezóne, pričom by si mal výrazne vylepšiť štatistiky z minulej sezóny, keď v 46 zápasoch nazbieral 17 bodov. Sekundovať by mu mali reprezentant do 20 rokov Oleksii Myklukha, ktorý patrí k najlepším hráčom na buly vo svojej kategórii a z pozície centra by mohol byť playmakerom, ktorý bude ašpirovať na tridsaťbodovú sezónu. No a netreba zabúdať aj na sedemnásťročného Ondreja Molnára, ďalšieho adepta na draft v najbližšom ročníku.

V dobrú sezónu bude veriť aj talentovaný 17-ročný útočník z Nových Zámkov Martin Mišiak, ktorý vlani absolvoval v prvom tíme takmer celý ročník, či rovnako mladý obranca Zvolena Samuel Barcík.

Aké prekvapenia nás čakajú?

Za posledné dva roky si hráči, funkcionári i fanúšikovia museli zvykať na viaceré prekážky, ktoré sa postavili zoči-voči extraligistom. Žiaľ, ani teraz to asi nebude inak.

Energetická kríza spojená s drahou elektrinou môže spôsobiť problém pre viaceré kluby. Napríklad aj na slovenské pomery taký veľkoklub ako Košice už oznámil, že drvivú časť sezóny odohrá mimo domácej Steel arény. Dôvod? Peniaze a účty za elektrinu. Ustoja tieto problémy aj menšie kluby?

Keďže nikto z nás nevlastní krištáľovú guľu, nevedno, aké úskalia čakajú na tímy v TIPOS Extralige. Treba veriť, že ak aj nejaké nastanú, kluby ich ustoja tak, ako v minulosti.

A tak sa skôr zamerajme na športové prekvapenia, ktoré môžu nastať. Kto z tímov ligy by mohol byť jej čiernym koňom?

Za pozornosť budú určite stáť výsledky a najmä hra Banskej Bystrice. Klub, ktorý patril v nedávnej minulosti medzi top elitu na Slovensku, zvoľnil tempo čo do kvality kádra, tak aj do možností nakupovať drahých hráčov, neraz legionárov. Barani však získali viacero zaujímavých hráčov, vďaka ktorým môžu opätovne pomýšľať na prechod cez štvrťfinále play-off.

Podarí sa im to alebo uspeje niekto ďalší? Po prípade, nestane sa nič nové a Slovan sa stane znova šampiónom?

Otázok veľa, odpovede sa budú postupne odkrývať. Už v piatok sa začína nový ročník TIPOS Extraligy, ktorý by mohol patriť vďaka kvalite kádrov jednotlivých tímov k tomu najlepšiemu, čo sme za posledné roky na našich zimných štadiónoch videli.