Slovensko bude mať na olympiáde v Tokiu 41 športovkýň a športovcov

Slovensko vyšle na olympiádu do Tokia 41 športovcov. Bude to najmenšia výprava v histórii našej krajiny. Slovenské športovkyne a športovci zabojujú v ďalekom Japonsku v atletických disciplínach, v športovej gymnastike, v plávaní, v kanoistike, v cyklistike, v tenise, v stolnom tenise, v bedmintone, v športovej streľbe, v lukostreľbe, v boxe, v zápasení i v golfe.

Letná olympiáda v Tokiu sa začína v piatok 23. júla a bude končiť v nedeľu 8. augusta. O cenné kovy bude medzi stovkami športovcov z celého sveta bojovať aj 14 športovkýň a 27 športovcov zo Slovenska. Ide o doteraz najmenšiu slovenskú olympijskú výpravu.

Najpočetnejšie zastúpenie (9 športovcov a športovkýň) v slovenskej olympijskej výprave majú atletické disciplíny. Medzi pretekármi nebude chýbať chodec Matej Tóth - zlatý olympionik z roku 2016, šprintér Ján Volko či Emma Zapletalová – čerstvá majsterka Európy v behu na 400 m cez prekážky v kategórii do 23 rokov.

Kanoisti budú mať rovnako početné (9) zastúpenie v slovenskej olympijskej výprave. Vo vodnom slalome budeme držať prsty Matejovi Beňušovi. Nádeje na pódiové umiestnenie majú aj rýchlostní kanoisti Denis Myšák a Erik Vlček, ktorý má za sebou už päť olympiád. Našu ženskú kanoistiku bude zastupovať Monika Škáchová a Eliška Mintálová.

Všetci sme dúfali, že na tokijskej olympiáde uvidíme aj najslávnejšieho slovenského cyklistu Petra Sagana. Ten však do Tokia nepoletí pre zranenie a následnú operáciu kolena. „Tourminátor“ sa nedávno zranil na Tour de France, a tak ho v nominácií nahradí Lukáš Kubiš. Avšak rodina Saganovcov bude mať presa len svoje zastúpenie na letnej olympiáde. Slovensko bude reprezentovať Petrov brat – Juraj Sagan, ktorý bude mať premiéru na letných olympijských hrách. Verme, že naši dvaja cyklisti vyniknú vo svetovej konkurencii.

Reprezentovať SR budú v stolnom tenise Barbora Balážová, Ľubomír Pištej a naturalizovaný Slovák s neslovenským menom – Wang Yang. Balážová bude hrať ženskú štvorhru a zahrá si aj v mixe s Ľubomírom Pištejom.

Tenisové dvorce prevetrajú v Tokiu naši tenisti Filip Polášek, Norbert Gombos a Lukáš Klein. Pre všetkých troch to bude premiéra na olympijských hrách.

Veľké očakávania budeme mať od športových strelcov, ktorí patria medzi svetovú špičku. Olympioničky Zuzana Rehák Štefečeková a Danka Barteková už v minulosti dosiahli pódiové umiestnenia na letných olympiádach. „Prestrieľať sa“ na najvyššie miesta majú šancu aj Juraj Tužinský, aktuálny majster Európy vo vzduchovej pištoli a Erik Varga, ktorý je dvojnásobným majstrom sveta a Európy v trape.

Plavci Andrea Podmaníková a Richard Nagy síce nesplnili olympijský A limit, avšak vďaka pozvánke od Medzinárodnej plaveckej federácie budú môcť súťažiť v tokijskom olympijskom bazéne.

V ďalších disciplínach bude mať Slovenská republika ešte skromnejšie zastúpenie – len po jednom športovcovi, športovkyni. Vo viacboji žien sa pokúsi presadiť športová gymnastka Barbora Mokošová, v bedmintonových zápasoch zabojuje Martina Repiská a v lukostreľbe vkladá slovenská výprava nádej do Denisy Baránkovej . V olympijskom boxerskom ringu bude slovenské farby hájiť zápasník strednej váhy Andrej Csemez a v zápasení voľným štýlom nás bude reprezentovať ďalší naturalizovaný Slovák – Boris Makoev. Ďalším naturalizovaným Slovákom v našej výprave je aj Rory Mario Trevor Sabbatini. Tento rodák z Juhoafrickej republiky bude našu krajinu reprezentovať v čoraz viac obľúbenej športovej disciplíne – v golfe.

TIPOS, národná lotériová spoločnosť, a. s. drží palce všetkým reprezentantom Slovenskej republiky na Hrách XXXII. olympiády v Tokiu!