Slováci do Tokia s motívmi vychádzajúceho slnka i piktogramami, premiéra čatajského vzoru

Motív vychádzajúceho slnka i priamy odkaz na olympijské hry 1964 zdobia športové a voľnočasové oblečenie slovenskej výpravy pre Hry XXXII. olympiády v Tokiu. Pri tvorbe sa nezabúda na trvalú udržateľnosť. Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) zároveň prvýkrát na oficiálnom oblečení a doplnkoch využíva čatajský vzor.

Od štvrtka 3. júna zostáva do začiatku olympijských hier (23. júla – 8. augusta) už len 50 dní a pri tejto príležitosti SOŠV odhalil športovú a voľnočasovú kolekciu oblečenia, ktorú pripravil jeho generálny partner, športová značka 4F. Slávnostný odev s využitím čatajského vzoru, ktorý bude mať premiéru 15. júla na sľube členov výpravy u prezidentky SR Zuzany Čaputovej, navrhla slovenská módna návrhárka Ema Klein.

DÔLEŽITÁ BOLA FUNKČNOSŤ A DIZAJN

Slovenskí účastníci si oblečením uctia hostiteľský štát, ktorý označujú ako Krajina vychádzajúceho slnka. Na viacerých častiach kolekcie dominuje motív kruhu, ktorý symbolizuje práve vychádzajúce slnko.

Na oblečení sa tiež v rôznych variáciách objavujú piktogramy rôznych športov, čo je odkaz na olympijské hry, ktoré hostilo Tokio pred 57 rokmi. Práve od tohto podujatia v roku 1964 tvoria piktogramy významnú vizuálnu súčasť informačného systému olympijských hier. Grafické symboly zobrazujú typické odlišovacie znaky jednotlivých olympijských športových odvetví a súťaží.

„Našim partnerom pri tvorbe kolekcie zdôrazňujeme, aby mysleli predovšetkým na funkčnosť a dizajn. Do výberu oblečenia pre kolekciu sa zapojili aj viacerí olympionici, až po ich pripomienkovaní a následnom schválení išla zelená pre výrobcu. Verím, že v oblečení sa budú cítiť veľmi dobre a aj vďaka nemu bude z nich vyžarovať pohoda, čo je jedna z dôležitých podmienok športového úspechu,“ povedal prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel.

Technológovia a dizajnéri 4F vytvorili pre Slovenský olympijský tím dynamickú kolekciu, ktorá je vyrobená modernými technológiami z materiálov najvyššej kvality. Časť oblečenia je z látok, ktoré dokážu regulovať teplotu a ochladzujú či ohrievajú sa v závislosti od vonkajších podmienok.

Vynikajú predovšetkým národné farby. Moderné, jednoduché a napriek tomu funkčné tvary v kombinácii so živými farbami a kontrastmi kobaltovej modrej, nasýtenej červenej a optickej bielej farby robia kolekciu jednotnou a nadčasovou. Ženské a mužské oblečenie je navzájom konzistentné. Paletu dopĺňa na niektorých častiach oblečenia tmavomodrá, ktorá jemne upokojuje škálu farieb. Premyslené vzory a výber farieb umožňujú najrôznejšie kombinácie jednotlivých segmentov kolekcie.

Športovci budú mať v odeve najvyšší možný komfort napriek počasiu, ktoré sa očakáva počas olympijských hier. Uskutočnia sa na prelome júla a augusta, keď sú v Japonsku najvyššie teploty. Aj preto je oblečenie plne funkčné na akýkoľvek typ outdoorovej či indoorovej aktivity. Vzhľadom na tokijské podnebie je znížená hmotnosť tkanín. Tie sú odolné a pružné a majú všetky potrebné funkčné vlastnosti. Použité textílie umožňujú aj rýchlejšie sušenie v porovnaní s bežnými látkami.

Pre SOŠV je dôležitá trvalá udržateľnosť, čo zohľadnil aj výrobca oblečenia. Viaceré tkaniny sú vyrobené z recyklovaných materiálov.

„Pri výbere materiálov a technológií sme brali ohľad predovšetkým na poveternostné podmienky počas olympijských hier. Bolo nám jasné, že na podanie čo najlepších výkonov sú dôležité aj tie najmenšie detaily. Zamerali sme sa na ľahké materiály s vysokou priedušnosťou, ktoré sa starajú o optimálny komfort. Zohľadňovali sme aj trvalú udržateľnosť, preto je veľká časť kolekcie vyrobená z recyklovaných materiálov,“ uviedol hlavný dizajnér spoločnosti 4F Wojciech Harus.

K PREZIDENTKE V SLÁVNOSTNOM ODEVE S ČATAJSKÝM VZOROM

Na doplnkoch a na oblečení pre sľub u prezidentky SR Zuzany Čaputovej bude mať premiéru štylizovaný čatajský vzor. Snahou je predstaviť aj ďalší slovenský región. Po Čičmanoch prichádza na rad obec medzi Sencom a Trnavou. Čataj je v rámci výtvarnej kultúry zameranej na ornamentálne ľudové výšivky jeden z najbohatších regiónov Slovenska. „Ornament má v slovenskej ľudovej kultúre významné miesto, v jednotlivých regiónoch bol špecifický a jedinečný. Je dôležité si pripomínať a nezabúdať na tvorbu našich predkov, ktorí do svojej tvorby vkladali predovšetkým lásku, ale aj rozum a umelecký cit. Mnohí verili, že ornamenty majú aj ochrannú funkciu a chránia človeka pred všetkými formami zla. Čatajskými vzormi a doplnkami od Emy Klein sme sa snažili do kolekcie priniesť autenticitu a odkaz na domácu tvorbu, na ktorú môžeme byť právom pyšní,“ povedala výkonná riaditeľka Slovenskej olympijskej marketingovej, a. s., Kristína Czuczová, podľa ktorej sa s čatajským vzorom bude viac pracovať v kolekcii pre zimné olympijské hry v Pekingu 2022.

Slávnostné oblečenie i doplnky pripravila Ema Klein. Práve čatajský vzor sa stal hlavným inšpiračným zdrojom jej tvorby. „Nechcela som vzor otrocky skopírovať, ale chcela som vytvoriť vlastnú podobu v štylizovanej forme, ktorá by vhodne reprezentovala našu krajinu. Snažila som sa krížikovú, viac geometrickú výšivku z Čičmian vrátiť do rastlinnej, organickej podoby. Čatajský vzor sa dá ľahko variovať, členiť na rôzne fragmenty a môže sa spájať vertikálne i horizontálne. Je vhodný na dámske i pánske časti odevu. Pri realizovaní motívov a doplnkov som pracovala už s vytvoreným dizajnom odevov od športovej značky 4F. Nadčasový dizajn s jemným prvkom ľudovosti sa stal našou spoločnou témou,“ uviedla Ema Klein.