O TIPOS Národný beh Devín - Bratislava je opäť rekordný záujem

Kapacita najstaršieho slovenského bežeckého podujatia, ktoré sa uskutoční v nedeľu 14. apríla 2024, sa rýchlo napĺňa. Tento národný beh je vďaka svojej dlhoročnej tradícii vnímaný ako športový klenot našej modernej histórie a TIPOS ako najväčší podporovateľ športu je opäť jeho hrdým partnerom.

„Tešíme sa, že aj vďaka spolupráci s generálnym partnerom podujatia, TIPOS, národná lotériová spoločnosť, a. s., Slovenským atletickým zväzom a Slovenským olympijským a športovým výborom sa nám darí udržať tradíciu tohto ikonického behu pri živote,“ zdôraznil na utorkovej tlačovej konferencii Ladislav Križan, riaditeľ TIPOS Národného behu Devín – Bratislava.

Foto: Ján Luky

Toto podujatie má z pohľadu našej histórie hlbší význam, nejde len o obyčajný beh. Slovenský atletický zväz zaradil 24. apríl 1924, deň premiérového behu z Devína do Bratislavy, medzi sedem pamätných dní slovenskej atletiky.

Významnosť tohto podujatia vyzdvihol aj člen predstavenstva a výkonný riaditeľ sekcie právnej a vnútornej správy v národnej lotériovej spoločnosti TIPOS JUDr. Richard Messinger. „TIPOS Národný beh Devín – Bratislava vnímame ako jeden z klenotov našej modernej histórie, ktorý je už bezpochyby súčasťou atmosféry hlavného mesta, dôkazom čoho je aj množstvo fanúšikov popri trati. Aj v radoch našich zamestnancov máme nadšencov tohto bežeckého podujatia, ktorí sa v nedeľu postavia na štart, niektorí dokonca už niekoľkýkrát. Šport nás učí vytrvalosti, disciplíne, odvahe, no zároveň má prinášať radosť a potešenie. V športe môže vyhrať len jeden, no radosť dokáže priniesť všetkým – či už športovcom alebo divákom. Tak nech radosť zo športu víťazí!,“ povedal predstaviteľ TIPOSu.

Foto: Ján Luky

Záštitu nad 76. ročníkom tohto podujatia prevzali minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi a primátor Bratislavy Matúš Vallo. Beh už tradične štartuje pod hradom Devín a pobeží sa po klasickej trati. Záujemcovia si mohli vybrať medzi dvomi dĺžkami trate. Hlavný beh sa pobeží na 11,625 km a tzv. malý Devín bude mať dĺžku 2,6 km. Medzi štartujúcimi nebudú chýbať ani dvaja najlepší slovenskí bežci v histórii Miroslav Vanko a Róbert Štefko, ktorí sú zároveň ambasádormi podujatia. Zázemie pretekov je presunuté z nábrežia na Hviezdoslavovo námestie, kde budú okrem hlavného pódia aj stánky partnerov.

Okrem stoviek rekreačných bežcov sa na 76. ročníku TIPOS Národného behu Devín - Bratislava predstavia aj súčasní špičkoví slovenskí vytrvalci. V elitnej skupine bežcov sa na štart postavia napríklad dvojičky Michal a Peter Kováčovci, viacnásobní majstri SR v bežeckých disciplínach, či ešte len 18-ročný slovenský rekordér v cestnom behu na 10 km Filip Jančík. Z elitných žien sú prihlásené víťazka z roku 2022 Silvia Valová, vlani siedma na D – B a majsterka SR v behu na 50 km Monika Kubáková aj celková víťazka Bežeckého pohára SAZ 2020 Radka Roháčová.

Foto: Ján Luky

Pri príprave TIPOS Národného behu Devín – Bratislava spolupracuje aj Slovenský olympijský a športový výbor. Tentoraz sa v rámci „Devína“ uskutoční pod jeho taktovkou štafeta s olympijským ohňom pri príležitosti 100 dní do začiatku OH 2024 v Paríži. „S pochodňou, ktorú potom odovzdajú v cieli zástupcom olympijských klubov z celého Slovenska, pobežia dvaja zlatí olympijskí medailisti – vodná slalomárka Elena Kaliská a chodec Matej Tóth,“ informoval výkonný riaditeľ SOŠV Gábor Asványi.

Organizátori 76. ročníka TIPOS Národného behu Devín – Bratislava ponúkajú ešte posledné voľné miesta v štartovej listine najstaršieho slovenského športového podujatia. Kto chce zažiť jedinečnú atmosféru má poslednú šancu zaregistrovať sa na linku: http://devin-bratislava.eu/registracia%2Dinfo/ds-56/p1=55