O Národnú bločkovú lotériu už nie je záujem

O zapojenie sa do Národnej bločkovej lotérie je každoročne nižší záujem. Klesá stále aj počet zaregistrovaných dokladov. Prevádzkovanie Národnej bločkovej lotérie navyše generuje spoločnosti TIPOS každoročnú stratu vo výške takmer 1 mil. eur. Prevádzkovanie Národnej bločkovej lotérie je tak vysoko neefektívne a v boji proti daňovým podvodom stráca svoje opodstatnenie.

Kým na začiatku fungovania Národnej bločkovej lotérie sa počet zapojených hráčov pohyboval na úrovni približne 500-tisíc, dnes je záujem minimálny. „V posledných rokoch sa počet zapojených hráčov ustálil na čísle 19-tisíc. Zo štatistík vidíme, že do žrebovania sa zapájajú pravidelne tí istí hráči a registrujú veľké množstvo dokladov od rovnakých predajcov. Z toho nám vyplýva, že niektorí hráči zapájajú aj pokladničné doklady, ktoré cielene zbierajú po ostatných zákazníkoch vo veľkých obchodných reťazcoch a tie potom registrujú do Národnej bločkovej lotérie za svoje. Vytvorila sa nám tu teda skupina akýchsi profesionálnych hráčov, ktorí si z fungovania bločkovej lotérie spravili pomerne výhodný spôsob zárobku,“ informovala Ivana Skokanová, hovorkyňa spoločnosti TIPOS, ktorá národnú bločkovú lotériu prevádzkuje od roku 2013.

Dramaticky sa znížil aj počet zaregistrovaných pokladničných dokladov. Kým na začiatku evidovala spoločnosť TIPOS približne 60 mil. dokladov ročne, za rok 2020 to bolo len približne 35 mil. dokladov. Pôvodný cieľ zavedenia Národnej bločkovej lotérie sa tak dnes už nenapĺňa. Podnety na falošné pokladničné doklady sú minimálne. Pohybujú sa na úrovni desiatky ročne.

Prevádzkovanie bločkovej lotérie okrem toho generuje každoročne stratu na úrovni cca 1 mil. eur. „Pri existencii efektívnejších nástrojov v boji proti podvodom ako je eKasa a aplikácia Over doklad, ktoré prevádzkuje finančná správa, je tak udržiavanie fungovania Národnej bločkovej lotérie neefektívne. Ide o plytvanie financiami a podporu tých, ktorí sa snažia systém NBL-ky zneužívať,“ dodala Ivana Skokanová.

Národnú bločkovú lotériu prevádzkuje spoločnosť TIPOS od septembra 2013. V tom čase išlo o jedno z efektívnych opatrení v boji proti daňovým únikom. Fungovanie národných bločkových lotérií však stráca pri existencii iných efektívnych nástrojov zmysel. Bločkovú lotériu neprevádzkujú napríklad už ani v Českej republike.

www.tipos.sk

TIPOS, národná lotériová spoločnosť, a. s. prijíma stávky na číselné lotérie LOTO, JOKER, LOTO 5 z 35, KENO 10, KENO JOKER, EUROMILIÓNY, EUROMILIÓNY JOKER, Eurojackpot a Eurojackpot JOKER okrem štandardných zberných miest aj prostredníctvom internetu cez stránku www.etipos.sk, ako aj prostredníctvom aplikácie pre smartfóny alebo prostredníctvom SMS správ zaslaním prázdnej SMS správy na číslo 3333. TIPOS, národná lotériová spoločnosť, a. s. prijíma na svojich predajných miestach stávky aj na číselnú lotériu KLUB KENO a prostredníctvom internetovej stránky www.etipos.sk prevádzkuje aj číselnú lotériu e-KLUB KENO.