Nové vedomosti i kamaráti: Aj o tom bol teambuilding juniorov #JOTGAMES!

V Olympijskom tréningovom centre x-bionic sphere v Šamoríne sa opäť zišli najlepší juniorskí športovci Slovenska! Dôvodom bol teambuilding Juniorského olympijského tímu #JOTGAMES, na ktorom sa mladí športovci nielen zabavili, ale aj získali nové vedomosti, ktoré im môžu pomôcť v ich ceste za úspechom.

Teambuilding Juniorského olympijského tímu sa začal už doobedu 15. augusta. Slovenský olympijský a športový výbor si od začiatku pripravil pre štrnástich športovcov nabitý program.

Päť prednášok - od teórie športovca až po športovú diagnostiku

Na pódiu v Tuli Cinema v x-bionic sphere sa počas dvoch dní teambuildingu vystriedalo viacero odborníkov, vždy z inej oblasti. Komplexnú teóriu športovca, v ktorej sa členovia Juniorského olympijského tímu dozvedeli, že úspech nezávisí len od tvrdej práce a talentu, ale aj od výdatného spánku, regenerácie či psychickej pohody, mal pod palcom uznávaný kondičný tréner hokejistov Matúš Dzian. Tomáš Pagáč z Antidopingovej agentúry SR vysvetlil riziká užívania zakázaných látok a upozornil, že nie sú výživové doplnky ako výživové doplnky. Športovec musí byť veľmi obozretný v tom, čo užíva.

Docent Milan Sedliak, odborník na športovú výživu a vedec na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave, sa vo svojej hodinovej prednáške venoval výžive pre výkon a zdravie. Vyvážená strava je dôležitá pre zdravie každého človeka, pre športovca to platí dvojnásobne. „Práve túto prednášku považujem za najlepšiu. Športovci ju často podceňujú a docent nám zaujímavým a jednoduchým spôsobom vysvetlil, ako na to skôr či neskôr doplatia,” poznamenal windsurfista Róbert Kubín, ktorého ambíciou je kvalifikovať sa na olympijské hry v Paríži 2024.

Zábava vo vodnom svete, ranná rozcvička pod holým nebom i rozhovor s medailistami z Tokia

Aký by to bol teambuilding, keby na ňom nebola zábava. Medzi prednáškami si členovia Juniorského olympijského tímu užili zábavu vo vodnom svete x-bionic sphere. Organizátori pre nich pripravili súboj vo vodnom póle na záchranných kolesách i preteky na vodnej prekážkovej dráhe Aquatic Ninja. Kapitánmi tímov boli slovenské športové legendy - futbalista Robert Vittek a triatlonista Richard Varga, ktorí si s mladými športovcami užili množstvo zábavy a porozprávali sa s nimi.

Pondelkový večer vyvrcholil diskusiou s rýchlostnými kanoistami Samuelom Balážom, Csabom Zalkom a Denisom Myšákom. Baláž s Myšákom si z uplynulých letných olympijských hier priviezli cenný kov s bronzovým leskom. Trojica úspešných športovcov porozprávala o svojich začiatkoch i každodenných rutinách. Nechýbali ani zvedavé otázky mladých športovcov. Utorkový deň sa zas začal dynamickým strečingom, ktorý viedol Matúš Dzian spolu so svojím kolegom.

(zdroj: www.olympic.sk , fotografie: SOŠV - Andrej Galica)