Väčšina slovenských športovcov už odletela do Tokia

Od štvrtku už začali postupne odlietať slovenskí olympionici do Tokia. V prvej skupine odleteli z Viedne do Tokia lukostrelkyňa Denisa Baránková, strelec Patrik Jány i tenisti Filip Polášek, Lukáš Klein a Norbert Gombos. Gombos cestoval zo švédskeho Bastadu do Viedne a tam sa pridal k zvyšku tímu. Klein, Jány i Baránková budú mať v Tokiu svoju olympijskú premiéru.

V piatok odletela na Hry XXXII. olympiády v Tokiu ďalšia skupina slovenských športovcov - Barbora Mokošová, Emma Zapletalová, Marcel Lomnický, Martina Hrašnová, Gabriela Gajanová, Richard Nagy, Juraj Tužinský a Danka Barteková.

Danku Bartekovú v krajine vychádzajúceho slnka čakajú aj iné ako športové povinnosti. Slovenská reprezentantka v športovej streľbe bude opäť kandidovať do komisie športovcov Medzinárodného olympijského výboru (MOV), do batožiny si preto pribalila aj šaty.

Smer Tokio nabrala v nedeľu predpoludním najpočetnejšia časť slovenskej výpravy - strelkyne Zuzana Rehák Štefečeková a Jana Špotáková, bedmintonistka Martina Repiská, stolní tenisti Barbora Balážová, Ľubomír Pištej a Wang Jang, cyklista Lukáš Kubiš, boxer Andrej Csemez a rýchlostní kanoisti Erik Vlček, Adam Botek, Samuel Baláž a Denis Myšák. U všetkých pred odletom vládla radosť, že sa dlhé olympijské čakanie skončilo a môžu sa zúčastniť na vrcholnom športovom podujatí.

Strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková sa na olympijských hrách v Tokiu predstaví po deväťročnej pauze. Strieborná medailista v trape z Pekingu 2008 i Londýna 2012 chýbala v Riu de Janeiro 2016 pre materské povinnosti.

Už šiesty olympijský štart si pripíše rýchlostný kanoista Erik Vlček. Nikto iný zo Slovákov nemá viac účastí pod piatimi kruhmi. Bedmintonistka Martina Repiská odohrá prvý zápas olympijského turnaja v pondelok 26. júla o 9.40 SELČ proti Nikte Alejandre Sotomayorovej z Guatemaly a druhý v stredu 28. júla o 3.00 SELČ proti Kanaďanke Michelle Liovej.

Stolní tenisti si na mená svojich súperov ešte musia počkať. Barbora Balážová štartuje na svojich druhých olympijských hrách, tentoraz sa predstaví vo dvojhre i miešanej štvorhre po boku Ľubomíra Pišteja.

Do Tokia už odletel i cyklista Lukáš Kubiš, ktorý sa do nominácie dostal po zranení a operácii Petra Sagana. Debutantom na olympijských hrách bude aj boxer Andrej Csemez. Svojou účasťou ukončí 25-ročné čakanie na slovenského pästiara medzi olympijskými dvanástimi povrazmi. Csemez vzhľadom na posledné výsledky môže pomýšľať aj na popredné umiestnenie.

(Zdroj: web SOŠV - www.olympic.sk)