Na jubilejný 75. ročník TIPOS Národného behu Devín – Bratislava sa chystá vyše 4000 bežcov

Vlani v októbri sa po pandemickej pauze trvajúcej 3 roky, 5 mesiacov a 25 dní vrátil Národný beh Devín – Bratislava do klasickej podoby. Po štyroch rokoch a dvoch dňoch sa najstaršie slovenské atletické a zároveň i športové podujatie uskutoční už najbližšiu nedeľu 16. apríla 2023 v klasickom formáte, a k tomu aj v tradičnom aprílovom termíne. Partnerom národného behu je opäť TIPOS, národná lotériová spoločnosť, a. s.

Dĺžka trate 11,6 km je určená pre všetky vekové i výkonnostné skupiny. Pretekári budú vybiehať v tzv. štartových vlnách, aby bol štart pod devínskym bralom pohodlný pre všetkých.

Bez partnerov a sponzorov v súčasnosti už nie je možné podujatie rozsahu, aký má Národný beh Devín – Bratislava zorganizovať. Generálnym partnerom najstaršieho slovenského športového, atletického a bežeckého podujatia je národná lotériová spoločnosť TIPOS, a. s., najväčší podporovateľ športu na Slovensku. „Šport prežíva ťažké obdobie, o to dôležitejšie je podporovať ho. V TIPOSe si kladieme za cieľ, aby sa k nemu dostalo čo najviac ľudí – profesionálov aj bežných obyvateľov, ktorí športujú pre radosť a svoje zdravie. Národný beh Devín – Bratislava patrí neodmysliteľne ku koloritu hlavného mesta, ľudia si ho obľúbili, o čom svedčí aj rastúci záujem bežcov. Vidíme v ňom veľký potenciál, ako spájať ľudí rôznych generácií a s rôznymi ambíciami,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii organizátorov Kristián Baráti, výkonný riaditeľ sekcie marketingu spoločnosti TIPOS.

„Teší ma, že sa vraciame k obľúbenému a tradičnému jarnému termínu. Národný beh Devín - Bratislava je súčasťou športového a aj kultúrneho dedičstva na Slovensku. Účastnícky limit sme z logistických dôvodov stanovili na 4000 bežcov, ale verím, že v budúcnosti bude podujatie ďalej rásť, keďže vzhľadom na prijateľnú dĺžku trate 11,6 km je určené pre všetky vekové i výkonnostné skupiny,“ zdôraznil Ladislav Križan, riaditeľ 75. ročníka TIPOS Národného behu Devín - Bratislava, ktorý je zároveň aj riaditeľom Správy telovýchovných a rekreačných zariadení hlavného mesta SR (STaRZ).

Po troch provizórnych rokoch v dôsledku koronavírusovej pandémie (2020 – preteky sa neuskutočnili, 2021 – súťažilo sa virtuálne, z Devína do Bratislavy symbolicky bežala len štvorica bežcov, 2022 – preteky sa uskutočnili na poslednú chvíľu v októbri) sa Národný beh Devín – Bratislava vracia akoby do „starých čias“, o čom svedčí i veľký záujem bežcov.

V nedeľu o 10.00 h sa z Devína do centra Bratislavy vydá naozaj takmer celá slovenská bežecká špička. Medzi prihlásenými nechýbajú obhajcovia Silvia Valová a Michal Staník, 6-násobná víťazka Katarína Pejpková (Berešová) či tretí najlepší slovenský polmaratónec v histórii Peter Ďurec. V štartovke však nechýbajú ani mená ako Martin Rusina, Matúš Hujsa, Marek Lenčéš, Michal Kováč či šéftréner behov Slovenského atletického zväzu (SAZ) Jozef Pelikán, bývalý výborný osemstovkár. Zo žien pobežia ešte výborná bežkyňa do vrchu Silvia Schwaiger, Žofia Naňová a Lucia Pelikánová, ktorá bola na „Devíne“ už trikrát druhá.

Ambasádorkou tzv. malého Devína (trať spod mosta Lanfranconi meria cca 2,6 km) pre mládež do 15 rokov a rekreačných bežcov bude bývalá výborná štvorstovkárka Iveta Putalová. Podobne ako vlani, keď bol ambasádorom národného behu Matej Tóth, aj ona pripravila pre malých bežcov výzvu. Putalovej výzva bude mať názov „Predbehni rekordérku“. Iveta Putalová je totiž slovenská halová rekordérka na 400 m. „Aj ja pobežím malý Devín, približne v tempe 5 minút na kilometer. Každý, kto ma predbehne, si bude môcť povedať, že má skalp slovenskej rekordérky. Preto vyzývam všetkých, ktorí sa ešte neprihlásili a sú súťaživí, aby tak čo najskôr urobili,“ uviedla Putalová. Vlani bežal Matej Tóth v rovnakom, 5-minútovom tempe, a predstihlo ho 72 bežcov.

Organizátori 75. ročníka TIPOS Národného behu Devín – Bratislava ponúkajú ešte posledné voľné miesta v štartovej listine najstaršieho slovenského športového podujatia. Kto chce zažiť jedinečnú atmosféru má poslednú šancu zaregistrovať sa na linku: https://predpredaj.zoznam.sk/sk/registracie/tipos-narodny-beh-devin-bratislava-2023/

(Autor fotografií: Ján Luky)