Na ceste k zlatému vrcholu: Športujeme srdcom s Jakubom Grigarom

V sérii videí "Športujeme srdcom" prinášame inšpirujúci pohľad do života nášho vodného slalomára Jakuba Grigara. Nahliadnutie do jeho prípravy na olympijské hry ukazuje, že úspech je výsledkom nielen tvrdej práce, ale aj správnej rovnováhy medzi tréningom, stravou a regeneráciou.

Slovenský vodný slalomár Jakub Grigar, ktorý si z poslednej olympiády v Tokiu priniesol striebornú medailu, pokračuje vo svojej snahe zdokonaliť sa a získať najvyššie ocenenie na blížiacich sa olympijských hrách. Príprava profesionálneho športovca - „vodáka“ a olympionika je vždy komplexná. Zahŕňa nielen kondičné a silové tréningy, tréningy na vode, ale na dosahovaní výsledkov má svoj podiel aj správna životospráva - od stravy a výživy až po dôkladnú regeneráciu. Jakub sa snaží každý rok pripraviť na sezónu čo najlepšie, a preto nevníma, že by sa jeho príprava v rámci OH výrazne zmenila. Samozrejme, priznáva, že pociťuje istý tlak a uvedomuje si dôležitosť tohto významného podujatia.

Aj profesionálny športovec má „pracovný čas“

V náročnejšej časti prípravy trénuje 4 až 6 hodín denne. Ak k tomu pripočítame aj hodiny cvičení, fyzioterapie a prípravy stravy, „vyšplháme“ sa na 10 - 11 hodín, ktoré Jakub denne venuje svojmu povolaniu. Po takto náročnom dni si berie pár minút pre seba, počas ktorých zhodnotí tréning a sústredí sa na najbližšie ciele.

Kvalifikácia na OH mala horko-sladkú príchuť

Vďaka olympijskému miestu, ktoré mal Jakub isté, sa mohol lepšie a sústredenejšie pripravovať na samotné podujatie. Avšak na nominačné preteky, ktoré absolvoval, nespomína najradšej. Priznáva, že počas troch vrcholných podujatí nešiel podľa svojich predstáv a so svojimi výkonmi nebol spokojný.

Fanúšikovia sú energiou, keď všetko ostatné zlyháva

Cesta na olympiádu je pre Grigara plná emócií. "Keď dôjdete do nejakej 16. – 17. brány a už vás páli každý jeden sval na tele, tak tú energiu hľadáte všade, kde sa dá," opisuje svoje pocity. "Vtedy, keď sú tam fanúšikovia a poriadne zakričia a podporia nás, práve tam vieme tú energiu nájsť a to nám veľmi pomáha, aby sme čo najrýchlejšie došli do cieľa," dodáva Jakub. Ďalej vo videu Jakub prezrádza, kedy a ako sa zrodil jeho sen o olympiáde a ako „chutia“ domáce víťazstvá. Prostredníctvom exkluzívnych záberov môžete „zažiť“ tréningovú atmosféru a tiež nazrieť do jeho domácnosti.

Radosť zo športu víťazí!