Miestenky na majstrovstvá sveta v DOTA 2 sú už známe. Ako dopadli Slováci?

International Esports Federation už po trinástykrát organizuje World Championship. Finále aktuálneho ročníku sa odohrá v izraelskom meste Eilat a o miestenku na šampionát bojovalo aj Slovensko. Konkurencia bola tvrdá, veď do tohto ročníka sa zapojilo rekordných 85 krajín!

Aj Slovenská asociácia elektronických športov zostavila päticu hráčov, ktorá sa pod vedením reprezentačného trénera Eduarda Winklera zapojila do kvalifikácie West Europe v kooperatívnej MOBA hre DOTA 2.

V boji o postup sa na regionálnej úrovni zúčastnilo 12 krajín, vrátane Slovenska. Krajiny boli rozdelené do 4 skupín po troch tímoch.

V skupinovej fáze naša reprezentácia narazila na reprezentáciu Českej republiky a reprezentáciu Portugalska. Zápasy sa hrali formátom BO3. Prvý zápas zohral náš tím s Českom, pričom bolo dobre vidieť, ako sa dané celky poznajú. Na slovenskej strane nastúpila štvorica hráčov tímu INAE.LUTEA, doplnil ich hráč z organizácie Hippomaniacs.

Zostava Slovenska:

pos 1 – SlawE (Hippomaniacs)

pos 2 – Mawox (INAE.LUTEA)

pos 3 – Yellow Panda (INAE.LUTEA)

pos 4 – Misko (INAE.LUTEA)

pos 5 – Lukyno (INAE.LUTEA)

Zaujímavé bolo teda sledovať ako zapadne zmena na pozícii jedna tzv. carry hráča, ktorý má na pleciach značnú záťaž v neskoršej fáze hry, kedy sa stáva nenahraditeľným.

Na strane Česka nastúpila štvorica hráčov tímu Hippomaniacs, momentálne najúspešnejšej CZ/SK organizácie v hre DOTA2.

Zostava Česka:

pos 1 – Arin (Team Young)

pos 2 – Mambos (Hippomaniacs)

pos 3 – Tipek (Hippomaniacs)

pos 4 – Filminy (Hippomaniacs)

pos 5 – Muf (Hippomaniacs)

Prvá hra bola jednoznačne pod kontrolou českého tímu. Hra skončila po 22 minútach v náš neprospech. V druhej hre Slováci zabojovali, avšak na výhru to nestačilo. Po 52 minútach sa znova radovali „bratia spoza rieky Morava“. Ich pick hrdinovia a Phantom Lancera v rukách Arina nebolo možné zastaviť. Prvý zápas tak Slováci prehrali 0:2.

Nasledoval zápas o všetko s reprezentáciou Portugalska. Slovensko bolo papierovým favoritom a rolu favorita aj potvrdilo. Dve kontrolované polhodinové hry zabezpečili postup zo skupiny.

Vyraďovačka proti Francúzom

Do play-off postúpilo 8 krajín z 12. Systém vyraďovacej fázy bol pavúk a zápasy vo formáte BO3. Súperom Slovenska bol víťaz D-skupiny Francúzsko. To si v základnej časti poradilo s Maďarskom i Talianskom zhodne 2:0.

Prvá hra sa v early i mid game niesla v podaní hráčov „galského kohúta“. Slovenská reprezentácia ale vedela, že pick Terrorblade sa zúročí až v late game a tak sa aj stalo. Po 52 minútach SlavE ukázal tvrdú hru a doviedol Slovákov k stavu 1:0.

Po prvej hre bolo jasné, že papierovo silnejší súper je hrateľný a aj poraziteľný. V druhej hre sme však mohli vidieť Outworld Devourera v rukách francúzskeho hráča Zepa, ktorý sa momentálne nachádza na 270. priečke MMR v Európe. Ten zabezpečil pre Francúzsko pohodový štart hry a Slovensko muselo opäť doťahovať.

Dva nepodarené team fighty a miss komunikácia, kedy sa SlavE zabudol s jeho carry Sniperom v Rosh pite, upravili skóre na 1:1.

Posledná hra bola o picku. Francúzska reprezentácia stavila na istotu a vzala si až 3 comfort picky pre ich hráčov. Na druhej strane naša reprezentácia vytiahla carry Weavera, ktorý sa však v early game strácal.

V dvadsiatej minúte hry sa Slováci dostali na koňa, avšak v 30. minúte ich Francúzi z neho zhodili zabitím všetkých piatich hrdinov. V 38. minúte prichádza ďalší nevydarený team fight a opäť team wipe. Francúzsky hráč AtX-, opäť na Juggernautovi, predviedol 10-1-11 (KDA) skóre a pod 41 minútach skončili slovenské nádeje na postup.

Z kvalifikácie West Europe postúpila reprezentácia Česka a Belgicka. Slovenská reprezentácia predviedla divácky zaujímavé zápasy, no na postup to, žiaľ, nestačilo.