Medailisti Štefečeková aj Sabbatini sú na Slovensku, chcú osláviť úspechy s fanúšikmi

Úspešní slovenskí medailisti sa vrátili na Slovensko. Strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková so zlatou medailou aj golfista Rory Sabbatini so striebrom. Ich prvé kroky smerovali do x-bionic® sphere v Šamoríne, ktorý je zároveň dejiskom Olympijského festivalu.

Na začiatku tlačového brífingu odovzdal prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel kytice obom medailistom a poďakoval im za skvelú prezentáciu slovenského športu na vrcholnom podujatí. „Za každým veľkým úspechom sa skrýva aj príbeh športovca. Som rád, že môžeme na Slovensku privítať zlatú Zuzku a strieborného Roryho. Nepochybujem o tom, že ich výsledky sú zaslúžené. Dúfam, že prídu aj noví medailisti,“ povedal prezident SOŠV Anton Siekel na tlačovom brífingu v Šamoríne.

Zuzana Rehák Štefečeková si ako jedna z favoritiek súťaže v trape verila. „Vedela som, že kľúčom k úspechu bude aj mentálne zvládnutie situácie, to sa nakoniec podarilo. Ale ani dodnes som ešte nespracovala tých 125 zásahov. Veľmi sa z toho teším a som rada, že som už doma,“ vysvetlila trojnásobná olympijská medailistka.

Zároveň pokračovala tým, čo prežívala počas rozhodujúcich okamihov. „Do finále som postupovala z prvého miesta a sledovala som, aký je jeho priebeh. Stále som bola pokojná, že ak prinesiem medailu, bude to úspech. Tretia som však nechcela byť, mala som vyššie ambície. Bojovala som do konca a je to obrovská radosť a hrdosť. Tešila som sa, že počas dlhého výletu v Japonsku som urobila radosť nielen blízkym,“ povedala Rehák Štefečeková. 37-ročná športovkyňa sa po zlatom úspechu dozvedela, že vraj celá Trnava začala skoro ráno kričať a tešiť sa z jej medailového zápisu.

Na dosah bol ďalší cenný kov z olympijských hier, ale v mixe s Erikom Vargom to nestačilo na medailu, dvojica skončila štvrtá. „Po zlatej medaile si zrejme nemám čo vyčítať. V mixe si už však môžem niečo vytknúť. Erik si robil svoju prácu veľmi dobre, ale záver som nezvládla a snažím sa to nejako vytlačiť zo života,“ priznala slovenská reprezentantka, ktorá bude v nedeľu oslavovať svoj úspech priamo na Olympijskom festivale v x-bionic® sphere v Šamoríne, kde sa stretne s ľuďmi a bude tam aj autogramiáda. Podľa našej zlatej medailistky treba šíriť pozitívnu emóciu, keď je to možné.

Brífingu sa zúčastnil aj golfista Rory Sabbatini spolu s manželkou, ktorá mu robila caddieho. Rodák z Juhoafrickej republiky, ktorý na olympijských hrách reprezentoval Slovensko, bol po návrate zaskočený spájaním jeho tetovania s rasistickými organizáciami. Od týchto tvrdení sa športovec jednoznačne dištancoval. „Bolí to, toto mal byť úžasný deň plný osláv. Nikdy som sa nespájal so žiadnymi suprenacistami, som z toho mimoriadne znechutený. Rešpektujem všetky náboženstvá, ľudí každej rasy a pohlavia, ako aj presvedčenia. Taká som osoba. Moje tetovanie predstavuje tri písmená l a symbolizuje manželské sľuby, ktoré sme si dali, keď sme sa vzali (love/láska, laughter/smiech a loyalty/vernosť). Akékoľvek spojenia alebo asociácie so separatistami alebo radikálnymi organizáciami sú len zhodou náhod. Bude to poslednýkrát, čo sa k tomu budem vyjadrovať,“ povedal v úvode Sabbatini a pokračoval, že je znechutený a považuje to za absurdné.

Strieborný medailista z golfového turnaja bol nadšený z výkonu, ktorý sa mu podarilo dosiahnuť na 32. Hrách olympiády v Tokiu. „Bol to úžasný zážitok, je to neuveriteľné. Cítil som obrovskú hrdosť, že som vyhral striebro pre Slovensko, moju adoptovanú krajinu. Nikdy som o takomto úspechu ani nesníval, keďže golf nebol športom olympijských hier,“ opísal svoje pocity Sabbatini, ktorý verí, že práve takouto cestou môže inšpirovať mladé talenty.

Z historického zápisu v golfe mal mimoriadnu radosť aj prezident Slovenskej golfovej asociácie Rastislav Antala. „Golf sa na Slovensku považoval za zábavku pre bohatých, ale ten šport je krásny, môžu ho hrať celé rodiny. Verím, že táto medaila nám pomôže k tomu, aby sme golf spropagovali širokej verejnosti. Strieborná medaila je fenomenálny úspech. Veľmi sme si želali top desiatku a napokon z toho bolo striebro, čo bolo neuveriteľné, sme šťastní.“

Viac informácií, ako aj kompletný program Olympijského festivalu nájdete na webe www.olympic.sk/festival

Slovenský olympijský a športový výbor prináša olympijské hry na Slovensko aj vďaka svojim partnerom, a to exkluzívnemu partnerovi TIPOS, generálnym partnerom 4F a Toyota, hlavným partnerom BILLA, SPP, CZ Slovakia, Allianz, Zlatý Bažant 0,0% a partnerom Matador, STRABAG.

(Zdroj: web SOŠV – www.olympic.sk)