Jubilejný 30. ročník Art Filmu je už zapísaný v dejinách filmových festivalov

Metropola východného Slovenska bola v posledných júnových dňoch dejiskom nášho najznámejšieho a najstaršieho filmového festivalu. Košice mali ku kultúre vždy blízko a vďaka bohatému programu medzinárodného festivalu Art Film opäť ožili a ukázali, čo dokážu ponúknuť nielen filmovým fanúšikom.

FOTO: MFF Art Film, Peter Stas

Život v Košiciach sa týždeň „točil“ okolo filmu. V dave sa stretávala elegancia v kontraste s ležérnosťou a uvoľnenosťou. Kinosály sa zapĺňali viac ako pominulé roky. Zavládla atmosféra Medzinárodného filmového festivalu Art Film Košice 2024, ktorý ponúkol množstvo filmov a projekcií z rôznych žánrov. Teraz, ale aj počas predošlých 29 ročníkov, sa podarilo vytvoriť niečo výnimočné pre slovenskú kultúru i umenie. „Keďže sa v tomto roku koná jubilejný, 30. ročník tohto najstaršieho, najväčšieho a najvýznamnejšieho filmového festivalu na Slovensku, je pre nás najdôležitejšie, že už sa definitívne stal rodinným striebrom slovenskej kultúry. Jeho dejiny sú dejinami slovenskej kinematografie v spojení s tou svetovou a každý rok napíšu novú kapitolu tohto skvelého príbehu,“ povedal ešte pred samotným začiatkom Juraj Čurný, hovorca festivalu.

Festival ponúkal každý deň bohatý program nielen v kinosálach, ale aj mimo nich. Organizátori pripravili pre návštevníkov a divákov viac ako 160 projekcií, premiéry slovenských filmov, slávnostné ceremoniály, masterclassy, autogramiády, koncerty, talk-show, prezentácie a výstavy. Do Košíc sa vrátili aj bývalí laureáti ocenení Zlatá kamera a Hercova misia. Okrem toho festival hostil aj množstvo delegácií k samotným filmom. Filmoví fanúšikovia si mali z čoho vyberať, pretože Košice ovládol film. Tridsiaty ročník je už históriou, ale ostanú spomienky, zážitky a túžba zažiť to o rok znova. Spomínalo sa dokonca aj na 100. výročie narodenia zaslúžilého a národného umelca Jozefa Kronera a jeden výnimočný hudobný večer bol venovaný Milanovi Lasicovi. Prínos festivalu je viac než citeľný. „MFF Art Film ponúka jedinečnú prehliadku všetkých trendov súčasnej kinematografie a taktiež aj filmov, ktoré sa inak do bežnej kinodistribúcie nedostanú. Navyše, množstvo delegácií, predovšetkým k súťažným filmom, ako aj k projekciám laureátov honorárnych ocenení Hercova misia a Zlatá kamera, ponúkajú unikátnu možnosť priameho kontaktu s filmovými tvorcami, medzi ktorými sú významné mená našej, ale aj svetovej kinematografie,“ uviedol Juraj Čurný.

Modrí anjeli „sa rozleteli“ k laureátom

FOTO: MFF Art Film, Peter Stas

Jedným z vrcholov celého festivalu je udeľovanie ocenenia Modrý anjel. Toto ocenenie získal za najlepšiu réžiu Magnus von Horn za svoju skľučujúcu drámu "Dievča s ihlou", inšpirovanú desivými udalosťami z Dánska krátko po prvej svetovej vojne. Herecký výkon dánskej herečky Trine Dyrholm v tomto filme uchvátil trojčlennú porotu natoľko, že jej udelila Modrého anjela za najlepší ženský herecký výkon. Za najlepší mužský herecký výkon bol ocenený Sebastian Bull za účinkovanie v dráme „Dozorkyňa“. Ocenenie prebral z rúk manažérky úseku marketingu TIPOSu Martiny Fatykovej.

FOTO: MFF Art Film, Peter Stas

Festivalová premiéra slovenského filmu Via Slovakia (2024)

V stredu sa v rámci sekcie Slovenská sezóna uskutočnila festivalová premiéra dokumentu „Via Slovakia“, ktorý natočil moderátor, cestovateľ a režisér Víťazoslav Chrappa. Film prišiel do Košíc uviesť spoločne s kameramanom Tomášom Bartalošom a hlavným protagonistom snímky Slavomírom Duchovičom. Nakrúcanie a uvedenie filmu finančne podporila aj národná lotériová spoločnosť TIPOS. Dokumentárny film „Via Slovakia“ rozpráva príbeh neobyčajného turistu Slavomíra Duchoviča, ktorý objavuje poklady slovenskej prírody a kultúry. Za 82 dní prešiel najdlhšiu turistickú trasu u nás, vyše 1 870 km po hraniciach Slovenska. Zažil krízy, siahol si na dno síl, viackrát prekonal strach, ale vždy sa postavil a išiel ďalej. Dokument zobrazuje prírodné krásy, ale aj adrenalínové atrakcie, ktoré táto oblasť ponúka. Je však aj zaujímavým osobným príbehom hlavného hrdinu, ktorému putovanie pomohlo vyrovnať sa so závislosťou a búrlivou minulosťou. “Idea cesty Via Slovakia je spoznať pohraničie, krásy málo navštevovaných miest a oblastí. Snažili sme sa držať čo najbližšie k hranici, niektoré úseky sú ale po „čiare“ nepriechodné. Pre mňa osobne bola veľkou neznámou južná hranica, ktorá ma veľmi milo prekvapila. Tok Dunaja mi učaroval. Je to naozaj krásny kraj, tu sme ale museli cesty hľadať. Mali sme predstavu kadiaľ pôjdeme, ale veľakrát sme to museli v teréne zmeniť a prispôsobiť sa situácii,” uviedol Slavomír Duchovič, hlavný protagonista filmu Via Slovakia.

FOTO: MFF Art Film, Peter Stas

TIPOS súčasťou úspešného kultúrneho príbehu

Za úspechom tridsiateho ročníka MFF Art Film Košice 2024 stoja organizátori, ale rovnako partneri a diváci. Slová vďaky majú svoje opodstatnenie a v tomto prípade dotvárajú hodnotu partnerstva a vklad všetkých, ktorí toto výnimočné podujatie podporili. Pri tejto príležitosti sa žiada pripomenúť, že TIPOS, národná lotériová spoločnosť, a. s. bola jedným z hlavných partnerov MFF Art Film Košice 2024. TIPOS týmto vkladom a pričinením jasne deklaruje svoj postoj aj k podpore projektov v oblasti kultúry.