Festivalové filmy môžete v Košiciach vidieť aj vďaka podpore TIPOSu

TIPOS je viacnásobným partnerom Medzinárodného filmového festivalu Art Film.

Máte radi dobré filmy a filmové festivaly? Ak áno, môžete v Košiciach navštíviť v dňoch 21. až 28. júna 2024 Medzinárodný filmový festival Art Film (MFF Art Film). Toto leto sa uskutoční už jeho 30. ročník, a to aj vďaka partnerstvu s národnou lotériovou spoločnosťou TIPOS, ktorá najvýznamnejší medzinárodný filmový festival na Slovensku v minulosti už niekoľkokrát podporila. Dôkazom vysokej úrovne a kvality MFF Art Film je nielen každoročne vysoká návštevnosť, ktorá presahuje počet 20 000 divákov, ale i dlhodobé partnerstvá s médiami, spoločnosťami a organizáciami, ktoré sú významnou súčasťou festivalového diania.

Už po 30. raz sa v poslednej júnovej dekáde v roku 2024 stretnú v Košiciach tisíce návštevníkov z celého Slovenska, ako aj stovky domácich a zahraničných filmových profesionálov. Do festivalových kín MFF Art Film opäť prinesie snímky z najprestížnejších filmových prehliadok, ale aj pozoruhodné talenty svetovej kinematografie. Divákom hodlá ponúknuť filmy, ktoré sa väčšinovo do bežnej slovenskej kinodistribúcie nedostanú, alebo až s výrazne neskorším uvedením.

Festival si za tri desiatky rokov svojej existencie vybudoval spoľahlivú sieť medzinárodných kontaktov a dokázal, že vie na Slovensko pozvať a uviesť zaujímavé osobnosti svetovej kinematografie. Viacero tvorcov sa na MFF Art Film zúčastňuje osobne, aby mohli s divákmi komunikovať nielen prostredníctvom svojho filmového diela, ale aj na poscreeningových diskusiách alebo pri osobných stretnutiach. Čerešničkou na torte sú exkluzívne stretnutia s veľkými hviezdami strieborného plátna.

Medzi velikánmi, ktorí festival v minulých rokoch navštívili, boli napríklad Ben Kingsley, Claudia Cardinale, Franco Nero, Jean-Paul Belmondo, Sophia Loren, Gina Lollobrigida, Omar Sharif, Ornella Muti, Liv Ullmann, Jeremy Irons, Jacqueline Biset, Gérard Depardieu, Roman Polanski, Emir Kusturica a ďalší. Zo slovenských a českých hereckých osobností to boli napríklad Jozef Kroner, Emília Vášáryová, Ladislav Chudík, Jiří Bartoška, Marián Labuda, Jiřina Bohdalová, Iva Janžurová, Bolek Polívka, Ivana Chýlková, Zuzana Mauréry, Zdena Studénková, Eva Holubová a ďalší.

MFF Art Film od roku 1995 každoročne udeľuje svetovým hereckým osobnostiam cenu Hercova misia za ich mimoriadny prínos hereckému umeniu vo filme. Cenu si prevzalo 69 svetových i domácich hereckých osobností. Za svojich doterajších 29 ročníkov MFF Art Film trval celkovo 233 dní a divákom premietol 3 695 filmov.