Do začiatku olympiády v Tokiu ostáva jeden mesiac

Na posolstvá najväčšieho športového sviatku na svete upozorňuje 30 dní pred jeho začiatkom Olympijský deň.

Do začiatku letných olympijských hier v Tokiu ostáva 30 dní. S blížiacim sa začiatkom najvýznamnejšieho športového sviatku sa dostávajú do popredia aj myšlienky olympijského hnutia – olympizmu. Jeho idey a posolstvá sa pripomínajú počas Olympijského dňa, ktorý každoročne pripadá na 23. júna.

Do osláv Olympijského dňa sa každoročne zapája aj Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV). Vďaka podpore olympijských klubov, škôl či športových subjektov sa každý rok darí zorganizovať široká paleta podujatí a aktivít, ktoré dôstojným spôsobom pripomínajú nesmrteľnú olympijskú myšlienku.

SOŠV vyzýva všetkých, aby sa aj tento rok zapojili do tejto celosvetovej kampane a prispeli tak k podpore mieru a pozitívnych stránok ľudskosti. TIPOS, národné lotériová spoločnosť, a. s. ako najväčší podporovateľ športu na Slovensku a exkluzívny partner SOŠV sa pripája k oslavám Olympijského dňa a k myšlienke a výzvam olympijského hnutia.

Počas Olympijského dňa sa uskutočňujú v mnohých krajinách vo svete rôzne lokálne športové podujatia. Zapájajú sa do nich amatérske športové tímy, školy, komunity i jednotlivci. Je to deň, keď sa každý človek na svete môže stať aktívnym, môže sa dozvedieť o olympijských hodnotách a objaviť nové športy, spája šport s kultúrou a výchovou.

Olympijský deň sa prvýkrát konal v roku 1948 na počesť výročia založenia novovekého olympijského hnutia. Tento sviatok umožňuje celému svetu zdieľať radosť zo športu, zapojiť sa do športových aktivít a zjednotiť sa v duchu olympijských hodnôt. Je vynikajúcim prostriedkom na povzbudenie všetkých ľudí, aby viedli zdravý a aktívny život.

Snaha s úsilie športovcov, ktorí sú nositeľmi myšlienok olympizmu, vyvrcholí na Hrách XXXII. olympiády v Tokiu. Pôvodne sa mali olympijské hry v japonskom hlavnom meste konať od 24. júla do 9. augusta 2020. Celosvetová pandémia nového koronavírusu však zapríčinila preloženie na nový termín, o rok neskôr. Športová udalosť roka sa tak uskutoční od 23. júla do 8. augusta 2021.

(pripravené s pomocou informačných zdrojov SOVŠ)