Autorský komiks sestier Jančových prináša nových hrdinov inšpirovaných slovenskými športovcami

Počas uplynulého víkendu sa športoví fanúšikovia z celého Slovenska stretli v Areáli zimných športov Štrbské Pleso na Olympijskom festivale - Misia Peking 2022 Štrbské Pleso. Národná lotériová spoločnosť TIPOS ako exkluzívny partner tohto podujatia, ktoré zorganizoval Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV), predstavila originálny komiks, ktorý navrhli Ivana a Zuzana Jančové.

Návštevníci si na festivale organizovanom SOŠV mohli vyskúšať rôzne športové hry, interaktívne súťaže, zažiť neopakovateľnú festivalovú atmosféru alebo pozrieť vystúpenia známych slovenských hudobníkov. Súčasťou bohatého víkendového programu v mestečku plnom zimných športových aktivít pre deti i dospelých bolo aj predstavenie slovenského komiksu, ktorý pre návštevníkov pripravil TIPOS ako exkluzívny partner SOŠV.

„Na festivale sme predstavili jedinečnú novinku, komiks Extraliga, ktorý určite poteší mladších, ale zaujme aj starších milovníkov športu a fanúšikov komiksových príbehov. Idea vznikla v úvode minulého roka. Keďže TIPOS je najväčším donorom športu na Slovensku a už viac ako desať rokov spolupracuje so SOŠV pri podpore slovenských športovcov a zaujímavých športových projektov, chceli sme priniesť niečo inovatívne, moderné a zaujímavé pre priaznivcov športu. Našli sme skvelé autorky, ktoré k našej myšlienke doplnili návrhy ako kreatívne odprezentovať myšlienky olympionizmu, tvrdej práce športovcov, rovnako ako poukázať na dôležité hodnoty, akými sú je fair-play, integrita, rešpekt či rovnosť šancí, a to všetko v ucelenom príbehu. Ak čitateľom niektoré z postáv budú pripomínať známych slovenských športovcov, nie je to žiadna náhoda,“ prezradila Ivana Skokanová, hovorkyňa spoločnosti TIPOS.

Samotná príprava komiksu - od prvotných návrhov až po finálnu verziu a grafické spracovanie komiksu - zabrala niekoľko mesiacov. Komiks v spolupráci s TIPOSom obsahovo vymysleli a graficky spracovali sestry Ivana a Zuzana Jančové. Nádejné slovenské autorky sa o tvorbu komiksov aktívne začali zaujímať ešte v roku 2018, kedy zomrel známy autor komiksov Stan Lee. Jemu môžeme vďačiť za príbehy Spider-mana, Hulka, Avengers či Iron Mana.

„Vždy sme boli veľké fanúšičky komiksového sveta a keď svet opustil Stan Lee, začali sme vytvárať vlastné komiksy. Síce to nešlo vždy hladko, ale postupne sme sa dostali až sem. Dnes vytvárame vlastné komiksy, ktoré ľudia čítajú a majú z nich radosť,“ prezradili sestry Jančové. Najnovším počinom sestier sa stal spomínaný komiks Extraliga, pri ktorého tvorbe sa inšpirovali tvrdou prácou slovenských športovcov na čele s olympionikmi.

„Máme veľkú radosť z toho, že naša tvorba osloví ďalších čitateľov a nadšencov komiksového sveta. Komiks Extraliga sleduje hrdinov, ktorí v Aréne hier bojujú s tajomným Hlasom Zhora. Ak nejaký hráč prehrá, tak nezomrie, no vráti sa domov a príde o všetky spomienky na túto hru. V príbehu sme chceli poukázať na dôležitosť spolupatričnosti, fair play a ľudskej integrity pri všetkom, čo robíme. Pretože len ak konáme nezištne a s dobrým úmyslom, tak môžeme dosiahnuť to, po čom naozaj túžime,“ dodali sestry.

Komiks Extraliga je jedinečný aj tým, že ide o limitovaný a nepredajný počet výtlačkov, ktoré budú môcť fanúšikovia komiksov získať aj prostredníctvom súťaží spoločnosti TIPOS. TIPOS elektronickú verziu komiksu zverejní aj na webe.